Podejmowanie decyzji. Czy jest jakiś sposób, by robić to szybko, pewnie i potem nie żałować? Co powinno decydować o wyborze, by był on na pewno słuszny?
– Im bardziej trywialna jest sprawa odnośnie której trzeba zdecydować, tym dłużej to trwa – mówi dziennikarka Tamara Wojciechowska. – Wbrew pozorom można odpowiedzieć na poczekaniu, jeśli chodzi o jakiś poważniejszy wybór.
W procesie podejmowania decyzji występują jednak różnice między mężczyzną a kobietą. – Kobiety kierują się bardziej względami wizualnymi – przekonuje Paweł Bąkiewicz, doradca personalny. – Podczas kupowania mieszkania, częściej zdecydują się na mieszkanie gotowe, urządzone. Mężczyźni patrzą na nowe lokum bardziej technicznie, zastanawiają się nad lokalizacją i ogólnym stanem budynku.
Często zdarza się, że podczas szukania właściwej odpowiedzi w głowie, zmienia się sytuacja albo nasze preferencje. – Wówczas często liczymy na to, że decyzję podejmie za nas ktoś inny. Albo znajdziemy jakoś zupełnie inną możliwość i na nią się zdecydujemy – mówi Bąkiewicz.
Internauci na wszystko mają jednak swoje metody. Niektórzy w obliczu dylematów pytają znajomych w ankietach na portalach społecznościowych, inni idą z prośbą o radę do członków najbliższej rodziny, jeszcze inni polegają głównie na swoich emocjach albo głosie serca.
– Na moją decyzję wpłynęło kilka czynników – mówi Patrycja, słuchaczka, która tuż przed maturą rzuciła wszystko i – wbrew całemu światu – wyjechała do Hamburga, by pracować jako au pair. – Chciałam zacząć żyć po swojemu, zarabiać, ale chciałam też przeżyć przygodę. Nie do końca zdawałam sobie sprawę z tego, co robię. Wówczas dobrze wykonywałam swoją pracę, ale dziś widzę to inaczej. Bo przecież nie znałam języka, nie miałam wykształcenia. Wszystko mogło się zdarzyć, ale na szczęście wyprawa dobrze się skończyła.
Według Bąkiewicza negatywne skutki mogą mieć przede wszystkim decyzje nieprzemyślane, albo podjęte pod wpływem kompleksów, czyli chęci posiadania tego, na co nas nie stać, a co ma ktoś inny.
– Poza tym, trzeba pamiętać, że tylko decyzja podjęta na czas, a nie po czasie ma szanse być tą właściwą – dodaje Tamara Wojciechowska.
Więcej o tym, jak podejmować decyzje mądrze i szybko słuchaj w audycji "W cztery oczy", klikając w button dźwięku w ramce po prawej stronie artykułu.