Światowe Dni Młodzieży w Krakowie potrwają od 26 do 31 lipca 2016 r. W przedsięwzięcie zaangażowany jest także rząd. Kopacz przypomniała, że w marcu 2015 roku powołała specjalny zespół ds. przygotowania tego wydarzenia. - Część spraw trzeba jednak ustalić na miejscu - zaznaczyła premier.
Światowe Dni Młodzieży w Krakowie odbędą się pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią". Metropolita krakowski mówił wcześniej, że dzięki obecności młodych z całego świata "to ewangeliczne błogosławieństwo z jeszcze większą mocą zabrzmi w naszym niespokojnym, często nieludzkim i niemiłosiernym świecie".
We wtorek po południu w Krakowie odbędzie się kolejne wyjazdowe posiedzenie rządu. Jednym z jego tematów mają być przygotowania do Światowych Dni Młodzieży. Spodziewany jest udział młodych z 200 krajów, od 500 do 700 tys. w pierwszych dniach, do 2,5 mln podczas kulminacyjnych wydarzeń z udziałem papieża Franciszka. Poza młodymi ludźmi z Polski, spodziewane jest 120 tys. pielgrzymów z Włoch, 60 tys. z Francji, 40 tys. z Hiszpanii i Portugalii, 35 tys. z Ameryki Północnej, 25 tys. z Niemiec. Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania – poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 roku w Częstochowie.
"Jesteśmy przygotowani"
Szef MSZ Grzegorz Schetyna ocenił w rozmowie z dziennikarzami, że Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, to bardzo ważna uroczystość, a także „spore wyzwanie dla służb dyplomatycznych, jeśli chodzi o kwestie wizowe”. Przypomniał, że już kilka miesięcy temu rozmawiał o uroczystościach z kard. Dziwiszem. - To ważne dla nas wyzwanie, jesteśmy przygotowani – zadeklarował. Zapewnił, że służby państwowe zrobią wszystko, co będą mogły zrobić".
Również minister ds. europejskich Rafał Trzaskowski ocenił, że spotkanie Kopacz z kard. Dziwiszem było bardzo ważne. - To bardzo duża impreza, przygotowywana od wielu, wielu miesięcy, trzeba porozmawiać o szczegółach operacyjnych – zaznaczył. - Światowe Dni Młodzieży trzeba dobrze zorganizować i zabezpieczyć – podkreślił Trzaskowski. Przypomniał, że jest powołana specjalna grupa z udziałem szefa MSW i MSZ, aby ułatwić organizację imprezy.
Premier Kopacz i członkowie Rady Ministrów złożyli też we wtorek kwiaty przed Pomnikiem Solidarności.
MON i wojsko pomogą
Najważniejsze wydarzenia ŚDM odbędą się na krakowskich Błoniach: otwarcie Dni, powitanie papieża i Droga Krzyżowa oraz w Campusie Misericordiae tworzonym w Brzegach k. Wieliczki: czuwanie modlitewne i msza św. kończąca spotkanie z papieżem. Wiadomo już, że zwieńczeniem czuwania modlitewnego będzie koncert.
Pielgrzymi mają być zakwaterowani w czterech strefach. W Krakowie zostanie ulokowanych ok. 300-400 tys. osób, a kolejne 100-150 tys. w archidiecezji krakowskiej. Od 30 do 100 tys. młodych ludzi będzie mieszkać w diecezji tarnowskiej, a 50-100 tys. w diecezjach kieleckiej i katowickiej. Będą to noclegi w domach prywatnych, w ponad 300 szkołach publicznych (w tym 190 na terenie Krakowa) oraz w miasteczkach namiotowych.
Największe miasteczko namiotowe dla 26 tys. osób powstanie w Rząsce, w sąsiedztwie Jednostki Wojskowej i klasztoru sióstr albertynek, pozostałe będą zlokalizowane na terenach: Ośrodka Sportu i Rekreacji Kolna, Klubu Sportowego Hutnik i Centrum „COM COM ZONE” oraz Korony Kraków. Ich budową i obsługą mają zająć się organizacje harcerskie. O pomoc w zabezpieczeniach i rozwiązaniach technicznych zwrócono się także do Ministerstwa Obrony Narodowej i Wojska Polskiego.
Zabezpieczenie medyczne będzie zapewnione na trzech poziomach: w sieci szpitali Krakowa i regionu, poprzez sieć stowarzyszeń paramedycznych, fundacji, PCK, harcerzy, Zakonu Polskich Kawalerów Maltańskich i w oparciu o przeszkolonych wolontariuszy, których będzie ok. 8,5 tys.
Od 25 do 29 listopada odbędzie się międzynarodowe spotkanie przed ŚDM - do Małopolski przyjadą wtedy osoby odpowiedzialne za koordynację przygotowań w poszczególnych krajach.
Centrum Medialne ŚDM tworzone jest przez zespół kościelno-rządowy z udziałem PAP, KAI, TVP i Polskiego Radia. Dziennikarze będą mogli ubiegać się o akredytacje na ŚDM i inne wydarzenia papieskiej wizyty w Polsce poprzez wypełnienie odpowiedniego formularza, który będzie dostępny na stronie www.pope2016.com od 1 lutego 2016.
IAR,PAP,kh