Zdaniem komendanta dobrym rozwiązaniem byłoby też przyjęcie w związku z tym wydarzeniem specustawy, bo - jak wyjaśnił - dałaby ona możliwość przeprowadzenia szybkich przetargów i zakupu niezbędnego sprzętu. Takie rozwiązanie zastosowano m.in. przed Euro 2012.
- Zabezpieczenie Światowych Dni Młodzieży to przede wszystkim potężne przedsięwzięcie logistyczne. Szacujemy, że może to być od 2 do 3,5 mln gości. To największa tego typu impreza, jaką polska policja będzie zabezpieczała w swojej historii - tłumaczył nowy szef policji.
Przygotować się na 100 procent
Poinformował, że pracuje specjalny zespół, w skład którego wchodzą przedstawiciele policji, a także innych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.
- Prowadzimy wielopłaszczyznowe działania. Chcemy przygotować się do Światowych Dni Młodzieży w 100 procentach - podkreślił.
- Trzeba pamiętać, że Światowe Dni Młodzieży to nie jest tylko kwestia logistyki i prewencji. Musimy zabezpieczyć te wydarzenie także pod kątem zagrożeń kryminalnych i terrorystycznych. Mamy również wsparcie straży pożarnej, straży granicznej oraz instytucji samorządowych - powiedział insp. Maj.
"Liczba policjantów jest wystarczająca"
Szef KGP zwrócił uwagę, że oprócz ŚDM, które będą się odbywać w Małopolsce, policjanci muszą dbać o bezpieczeństwo na terenie całego kraju.
- Liczba policjantów jest wystarczająca. Mamy jeszcze pół roku na przygotowywanie także nowych policjantów - powiedział insp. Maj.
Zastrzegł jednak, że na czas ŚDM, i wcześniej szczytu NATO (który ma się odbyć na początku lipca w Warszawie), policyjne urlopy będą ograniczone.
Dopytywany o przygotowania małopolskiej policji do ŚDM, Maj poinformował, że jej kierownictwo zwróciło uwagę przede wszystkim na potrzeby sprzętowe.
- My ten nowy sprzęt kupimy. Będzie on później wykorzystywany przez policjantów w terenie - powiedział Maj.
Światowe Dni Młodzieży
W bezpośrednie zabezpieczenie ŚDM 2016 będą zaangażowane wszystkie służby nadzorowane przez MSWiA, w którym przygotowania do tego wydarzenia rozpoczęły się w maju zeszłego roku. Jak zapowiadano, funkcjonariusze będą odpowiadać za bezpieczeństwo na trasach przejazdowych i w miejscach przebywania uczestników wydarzenia. Zapewnią ochronę kolumn samochodowych zagranicznych gości i delegacji. Wzmocnione zostanie bezpieczeństwo na przejściach granicznych oraz zwiększona będzie ich przepustowość.
Co nas czeka?
Światowe Dni Młodzieży potrwają od 26 do 31 lipca. Uroczystości z udziałem papieża Franciszka odbędą się w Krakowie, a msza św. na zakończenie - w Brzegach k. Wieliczki.
Młodzi powitają papieża Franciszka 28 lipca na krakowskich Błoniach. W tym samym miejscu dzień później papież będzie przewodniczył Drodze Krzyżowej.
Na Błoniach odprawiona zostanie też msza św. na otwarcie ŚDM, której przewodniczyć będzie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.
Poprzednie Światowe Dni Młodzieży odbyły się w 2013 r. w Rio de Janeiro w Brazylii. Polska była gospodarzem tego wydarzenia tylko raz - w 1991 r. w Częstochowie. W spotkaniu wzięło wówczas udział 1,5 mln osób.
Ideę Światowych Dni Młodzieży zaszczepił wśród młodych papież Jan Paweł II, który w 1984 r. w Rzymie wręczył młodym krzyż - symbol Dni. Starania o to, by Kraków był gospodarzem spotkania młodzieży, trwały od 2011 r.
Źródło: TVN24/x-news
mr