Redakcja Programów Katolickich Rozmowy
Section04
Section05

Rozmowy

Section08

Apostolat Różańca i Płaszcza Najświętszej Dziewicy z Guadalupe

Czy Apostolat Różańca świętego i Płaszcza Najświętszej Dziewicy z Guadalupe i nabożeństwo z tym apostolatem związane to duchowość dla Polaków?
play_arrow

czytaj więcej

Maryja z Guadelupe. Aktualność przesłania sprzed 500 lat.

W czasach konfliktów społecznych w Meksyku i na świecie, pośród bezprecedensowych aktów przemocy, okrutnych wojen, nierówności społecznej, krzyku ubogich, który domaga się naszej uwagi, Kościół wzywa do oddania się w ręce Świętej Maryi z Guadalupe. Tej, której rocznicę objawienia Indianinowi św. Janowi Diego będziemy obchodzili 12 grudnia.
play_arrow

czytaj więcej

Jak dobrze  przeżyć Adwent?

Czy jakoś szczególnie trzeba się przygotowywać? Co to są roraty i dlaczego zapalamy świece? I wreszcie czy w Adwencie można tańczyć i robić imprezy? Te wszystkie wątpliwości rozwieje i odpowie na pytania ks. Leszek Kryża, dyr.Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, zaprosi też do udziału w zbiórce , która już 8.12 odbędzie się we wszystkich kościołach w Polsce.
play_arrow

czytaj więcej

I niedziela adwentu ze św. Barbarą

Postać Barbary na początek drogi adwentowej. Z jednej strony Barbórkowe uroczyste msze święte, kultywowanie tradycji, rodzinne spotkania śląskie, a z drugiej  św. Barbara z Nikomedii, patronka dobrej śmierci i trudnej pracy. Czy oba tematy łączy jakiś wspólny wątek? Czy dziś - kiedy górnictwo odchodzi w niepamięć - ma jeszcze znaczenie etos pracy i trudu górniczej pracy? O adwentowym prostowaniu dróg opowiadać będą ks. Bartosz Pikul – proboszcz bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie, a o śląskim aspekcie adwentu, Barbórce i św. Barbarze opowiedzą Ślązaczki - Dorota Szatters  i Beata von Schagen – znawczyni i propagatorka barbórki oraz postaci św. Barbary.
play_arrow

czytaj więcej

Jak głosić Ewangelię? Wyzwania dla Kościoła na świecie

Jakie wyzwania towarzyszą pracy Kościoła na poszczególnych kontynentach? Co sprawiło, że Kościół przestaje być europocentryczny? Czym różni się praca duszpasterska w Europie, dawniej będącej witalnym miejscem życia Kościoła, od innych, często egzotycznych miejsc, w których obecnie szybko rośnie liczba wierzących? Czy Polska będzie potrzebowała kapłanów i misjonarzy z innych krajów? Czy będą to duchowni z dawnych terenów misyjnych, do których kiedyś wyruszali na misje księża z Polski?
play_arrow

czytaj więcej

Pielgrzymi nadziei - 39. ŚDM

Ostatnia niedziela listopada to doroczny Światowy Dzień Młodzieży. Jakie wydarzenia zaplanowano w tym roku? To spotkania, warsztaty, koncerty i Msze dla młodych, które organizowane będą w całej Polsce. Poszczególne diecezje zapraszają wszystkich chętnych od 22 do 24 listopada, a obchody przebiegały będą pod hasłem "Ci co zaufali Panu, odzyskują siły, otrzymują skrzydła jak orły, biegną bez zmęczenia".
play_arrow

czytaj więcej

Powroty do domu

20 mln osób polskiego pochodzenia żyje poza krajem. Jedni wyjechali za granicę w poszukiwaniu lepszego życia i zostali tam, nie przestając tęsknić za Polską, niektórzy postanowili wrócić. Ale czy jest do kogo i do czego? Jaka jest sytuacja rodzin polonijnych na emigracji, a z jakimi problemami muszą zmierzyć się po powrocie? Czy trudno się zaadaptować? Na te pytania postarają się też odpowiedzieć goście Familijnej Jedynki.
play_arrow

czytaj więcej

Kiedy Ziemia łączy się z Niebem

Karol Wojtyła w poemacie „Stanisław” pisał: „Są ludzie, których moja Ziemia ujrzała, że jest złączona z Niebem. Są ludzie, byli ludzie i wciąż tacy są”. Do takich osób należał niewątpliwie bł. Ks. Jerzy Popiełuszko, którego 40. rocznicę śmierci obchodzimy w tym roku. Gdzie kształtował się jego charakter? Jak okres młodości wpłynął na późniejszą postawę obrońcy wolności ducha? W jaki sposób czas spędzony w wojsku odcisnął swoje piętno na kapłanie, który nie bał się represji i szykan, jakim był poddawany przez komunistów w stanie wojennym i także po nim.
play_arrow

czytaj więcej

Zawstydzająca czystość

Czyste serce, czyste myśli, czyste sumienie – moda na to obecnie panuje raczej średnia. Za to czyste powietrze robi furorę.
play_arrow

czytaj więcej

Światowy Dzień Ubogich

Światowy Dzień Ubogich – czyli kogo? Ubogich duchem? Ubogich materialnie? Skrzywdzonych przez los? O tym porozmawiamy z autorem zdjęć do albumu Caritas Maurycym Pieńkowskim.
play_arrow

czytaj więcej

Zagraniczni patrioci

Mieszkają za granicą, a twierdzą, że Polskę cenią i szanują bardziej i rodacy mieszkający w kraju. Bo doceniamy to czego nam brakuje? Na zachodzie patriotyzm =kościół. Dlaczego? W przededniu Święta Niepodległości zapraszam na rozmowę z Moniką Stefanowski z Francji i Martą Zawiślak z Holandii. Agnieszka Kozłowska-Łysko
play_arrow

czytaj więcej

Jaka jest idealna lekcja religii?

Czym różni się katecheza od lekcji religii? Co zrobić, żeby religia w szkole była atrakcyjniejsza? O tym po godzinie 22. w Czwórka porozmawiamy z księdzem Damianem Wyżkiewiczem ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy. Nasz gość przez wiele lat był katechetą w warszawskich szkołach, był wyróżniony w konkursie "Nauczyciel Roku". Obecnie jest proboszczem parafii św. Franciszka z Asyżu w Stykkishólmur na Islandii. Zapraszam Mariusz Pieśniewski
play_arrow

czytaj więcej

Section016
Section025