Redakcja Programów Katolickich Rozmowy
Section04
Section05

Rozmowy

Section08

110. Dzień Migranta i Uchodźcy

W audycji przypomnimy o jubileuszu jaki świętuje Redakcja Katolicka. 35 lat tworzenia audycji dla dorosłych, dzieci, ale także dla młodzieży w Czwórce. To oni stanowią siłę Caritas, bo jako wolontariusze pomagają tam gdzie toczy się walka z żywiołem. O ich pracy na terenach powodziowych opowie s. Beata Zawiślak, urszulanka. Ważnym tematem audycje będzie też obchodzony w niedzielę 29 września w Kościele 110. Dzień Migranta i Uchodźcy. Pomaganie nie jedno ma imię…
play_arrow

czytaj więcej

35 lat Redakcji Programów Katolickich w Polskim Radiu

O historii Redakcji Katolickiej w Polskim Radiu w zmieniających się czasach i okolicznościach ostatnich 35 lat opowiadają jej wszyscy kolejni szefowie – ojcowie Jezuici: o. Krzysztof Ołdakowski, o. Grzegorz Dobroczyński, o. Krzysztof Dorosz, o. Rafał Sztejka, o. Andrzej Majewski i obecnie kierujący redakcją o. Wojciech Mikulski. Przywołamy także wspomnienia współpracujących z  Redakcją przy obsłudze  pielgrzymek papieskich redaktorów Sygnałów Dnia: Henryka Szrubarza i Wiesława Molaka. Spojrzeniem na Redakcję z perspektywy Kościoła podzieli się wieloletni Sekretarz KEP bp. Artur Miziński.

czytaj więcej

Postać abp Antoniego Baraniaka

Rok 2024 ogłoszony został rokiem m.in. Marka Hłaski, Romualda Traugutta, Wincentego Witosa, Melchiora Wańkowicza, Rodziny Ulmów…oraz  abp Antoniego Baraniaka, którego postać dziś państwu przybliży dr hab. Konrad Białecki, prof. na wydz. historii UAM, poznański oddział IPN
play_arrow

czytaj więcej

Jak odnaleźć się w obliczu żywiołów?

Południe kraju walczy z powodzią. Jak odnaleźć się w obliczu żywiołów? Czy Bóg zawsze pomaga w potrzebie i czy wiara jest większa w kryzysowych sytuacjach?
play_arrow

czytaj więcej

Epidemia samotności

Jest paradoksem, że w w globalizującym się świecie, w którym coraz łatwiej przemieszczać się z miejsca na miejsce i w którym wciąż przybywa nowych narzędzi komunikacji obserwujemy zjawisko <epidemii samotności>.

czytaj więcej

Podwyższenie Krzyża

Podwyższenie Krzyża - takie święto w Kościele obchodzimy 14 września. W tym dniu w 326 roku w Jerozolimie po raz pierwszy w historii – wystawiono na widok publiczny Krzyż Chrystusa, który po długich poszukiwaniach odnalazła cesarzowa Helena, matka cesarza Konstantyna.
play_arrow

czytaj więcej

Krzyż, jako symbol Warszawy

Krzyż, jako symbol Warszawy, nie tylko walczącej w Powstaniu – ks. Bartosz Pikul proboszcz Bazyliki św. Krzyża w Warszawie. Wykonana z brązu figura Chrystusa, dźwigającego krzyż do dziś znajduje się na balustradzie schodów przed bazyliką Świętego Krzyża przy Trakcie Królewskim.

czytaj więcej

XIV Tydzień Wychowania

Wychowujmy razem-to hasło XIV Tygodnia Wychowania, który rozpoczyna się dzisiaj w kościele . Razem ale oddzielnie?Brzmi nielogicznie, a jednak badania pokazują, że edukacja zróżnicowana( podział na chłopcy/dziewczęta)a zarazem spersonalizowana przynosi większe efekty; ułatwia lepszą komunikację, a tym samym ma skuteczniejsze oddziaływanie wychowawcze.Nie wierzycie? Zapraszam do wysłuchania i udziału w dyskusji nauczycieli, rodziców i uczniów ze szkół prowadzonych przez Stowarzyszenie „Sternik”(Strumienie i Żagle)
play_arrow

czytaj więcej

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom, obchodzony corocznie 10 września, jest okazją do zwrócenia uwagi na jedno z najpoważniejszych problemów zdrowia psychicznego, z którym boryka się społeczeństwo na całym świecie. Według danych statystycznych Światowej Organizacji Zdrowia z 2022 roku na całym świecie: ponad 700 000 ludzi rocznie odbiera sobie życie, co 40 sekund ktoś popełnia samobójstwo, co 3 sekundy podejmowana jest przez kogoś próba samobójcza.
play_arrow

czytaj więcej

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

10 września obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Święto zostało zainicjowane w 2003 roku przez Międzynarodowe Towarzystwo Zapobiegania Samobójstwom. W Polsce Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom organizowany jest od 2018 roku przez Polskie Towarzystwo Suicydologiczne w ramach kampanii społecznej „Życie warte jest rozmowy”. Celem tego dnia jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie tematyki samobójstw i wsparcie psychologiczne dla osób, u których pojawiają się myśli samobójcze.

czytaj więcej

O aktualnej sytuacji nauczania religii w szkołach

Na progu nowego roku szkolnego porozmawiamy o aktualnej sytuacji nauczania religii w szkołach oraz potrzebie dialogu w tej sprawie, do którego Konferencja Episkopatu Polski zaprasza Ministerstwo Edukacji Narodowej. Podsumujemy tez spotkanie Rady Biskupów Diecezjalnych.
play_arrow

czytaj więcej

Czego uczy nas historia?

Mówimy, że historia jest nauczycielka życia, ale jakie lekcje z niej wyciągamy? Czy wartości, które obecne były na sztandarach w czasie walki o Polskę, są obecnie żywe? Czy patrzymy w przyszłość pamiętając o przeszłości? W 85. rocznice wybuchu II wojny światowej porozmawiamy o tym, jakie wartości decydowały o gotowości walki i oddania życia za Polskę oraz tym, jak na nie dziś patrzą młode pokolenia.
play_arrow

czytaj więcej

Section016
Section025