Redakcja Programów Katolickich Rozmowy
Section04
Section05

Rozmowy

Section08

O pomocy Żydom w czasie II Wojny Światowej

19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w getcie warszawskim. W związku z tą  rocznicą w audycji zostanie zaprezentowana książka „Kościół, Żydzi, Jezuici. Wokół pomocy Żydom w czasie II Wojny Światowej”.
play_arrow

czytaj więcej

Miłosierdzie 3.0

Niedziela Miłosierdzia została ustanowiona w 2000 roku przez św. Jana Pawła II  dla całego świata. „ Ale musi być i czyn…” jak czytamy w dzienniczku Sw. Faustyny Kowalskiej domagającej się tego święta.
play_arrow

czytaj więcej

Droga do Emaus w zgiełku wojny

W Poniedziałek Wielkanocny wspominamy uczniów idących do Emaus, którzy na swej drodze spotykają  Zmartwychwstałego Jezusa, ale Go nie poznają…
play_arrow

czytaj więcej

A z tej śmierci życie tryska

Śmierć nieustannie towarzyszy ludzkiemu życiu i rodzi lęk przed nieznanym. Jednak w świetle wiary chrześcijańskiej, w której centru stoi męka, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa, może być przeżywana z nadzieją jako kulminacyjny moment życia. Gościem audycji jest ks. prof. Andrzej Muszala autor książki <A z tej śmierci życie tryska>
play_arrow

czytaj więcej

Poszukiwanie nadziei

Święta Zmartwychwstania Pańskiego to czas nadziei. Tej, która przekracza wszystko, i do której każdy jest zaproszony. W jaki sposób poszukiwać jej „pomimo”? Pomimo wojny u naszych sąsiadów, pomimo tak wielkiego cierpienia uchodźców z terenów innych konfliktów, czy dramatów osób, którą mogą żyć obok nas – np. w obliczu śmierci lub choroby kogoś bliskiego? Poszukamy historii, które pomogą nam dać nadziei twarz konkretnych osób i dzieł, gdzie Święto Zmartwychwstania to nie tylko jedna noc w roku.
play_arrow

czytaj więcej

Droga do Emaus w zgiełku wojny

W Poniedziałek Wielkanocny wspominać będziemy uczniów idących do Emaus, którzy na swej drodze spotykają zmartwychwstałego Jezusa, ale Go nie poznają…

czytaj więcej

Święty Brat Albert

„Czy sztuce służąc, Bogu podobać się można?”-  Pytanie to przez długi czas zadawał sobie były powstaniec styczniowy, który pragnął poświęcić się malarstwu. Przez lata zbliżał się do Boga, by ostatecznie odkryć, że jego misją jest służenie Chrystusowi w ludziach najuboższych i zapomnianych. O książce Andrzeja Różyckiego „Święty Brat Albert. Biografia”  mówi s. Dorota Kostka - albertynka.
play_arrow

czytaj więcej

O ostatniej wieczerzy, miedzy wyobraźnią a rzeczywistością

„…z chlebem wyraźnie dostępnym na stole, z niebem i ziemią symbolicznie wyrażonymi, z Synem Bożym zapowiadającym swą śmierć i zmartwychwstanie, które przyniesie ludzkości życie wieczne – przedstawia świat, wizję czasów i przestrzeni, boskość, sposób poznania nieskończonego Boga w dziele opartym na racjonalności, proporcji i liczbie”  Te słowa odnoszą się do Leonarda da Vinci i jego dzieła Ostatnia wieczerza.
play_arrow

czytaj więcej

Czym jest wojna sprawiedliwa?

Na przestrzeni wieków Kościół Katolicki wypracował naukę o wojnie sprawiedliwej i prawie do obrony. Jak w tym kontekście należy rozumieć Franciszka, który mówi, że dzisiaj nie ma wojny sprawiedliwej i z dezaprobatą wypowiada się o wzrastających budżetach na obronę. Gościem audycji jest o. prof. Witold Kawecki - teolog kultury.
play_arrow

czytaj więcej

Pielgrzymka, która zmieniła wszystko

21 lat temu św. Jan Paweł II pielgrzymował na Ukrainę. Był pierwszym zwierzchnikiem Kościoła katolickiego, który udał się do tego kraju z oficjalną wizytą. Podczas pięciodniowej podróży papież odwiedził Kijów i Lwów
play_arrow

czytaj więcej

Zrozumieć ducha Ukrainy

Dzielimy się z uchodźcami pieniędzmi, żywnością, ubraniem a nawet mieszkaniem. Jednak nie mniej ważną formą pomocy jest również zrozumienie świata, z którego wygnała ich wojna. Z tego względu marcowe spotkanie z cyklu "Duchowość dla Warszawy"  odbyło się pod hasłem "Zrozumieć ducha Ukrainy". Gościem audycji jest uczestnik spotkania o. prof. Marek Blaza.
play_arrow

czytaj więcej

Święte obrazy, czyli czy Kościół chciał ochrzcić kino?

Przed Oskarową galą porozmawiamy o filmach i kinie – rzucając na nie trochę światła wiary. Powiemy także o produkcjach, które nie bały się obiektywnie poszukiwać prawdy o wojnie i pokoju.
play_arrow

czytaj więcej

Section016
Section025