Redakcja Programów Katolickich Rozmowy
Section04
Section05

Rozmowy

Section08

Widok stąd. Dlaczego działamy tak, a nie inaczej?

Czy zastanawiamy się czasami dlaczego w swoim życiu podejmujemy takie, a nie inne decyzje? Gdzie jest ich źródło i jak ważne są korzenie? „W każdym wyborze jest coś niewybranego, a w każdej miłości coś niekochanego. Nie ma co sobie wmawiać, że trafny wybór to taki, w którym nie ma buntu, bólu, cierpienia i zmagania." Autorka tych słów od wielu lat stawia mocne, etyczne pytania. Siostra prof. Barbara Chyrowicz wydała książkę "Widok stąd. Dlaczego działamy tak, a nie inaczej?” Czym jest tytułowy widok stąd i do jakiej odwołuje nas rzeczywistości? 
play_arrow

czytaj więcej

To my wychowamy Kościół

"To my wychowamy Kościół" to tytuł zbioru wywiadów ukazujących, w jaki sposób współczesne kobiety patrzą na Kościół i przeżywają w nim swoją wiarę. Gościem audycji jest autorka książki Magdalena Kędzierska-Zaporowska
play_arrow

czytaj więcej

Jaka jest duchowość postkatolików?

Jak przybliżać współczesnemu człowiekowi tradycyjne prawdy wiary? Czego nie znajdują w Kościele ci, którzy z niego odchodzą? Jaka jest duchowość postkatolików? Na te i tym podobne pytania starają się odpowiedzieć autorzy letniego numeru "Więzi".  Gościem audycji jest Zbigniew Nosowski - red. naczelny kwartalnika
play_arrow

czytaj więcej

Ks. porucznik Wyszyński

Wybuch Powstania Warszawskiego zastał kapelana Stefana Wyszyńskiego w Laskach, w Puszczy Kampinoskiej. Od 1942 r. pełnił posługę w miejscowym zakładzie dla niewidomych, założonym przez Różę Czacką. Jak wspominają przyszłego prymasa powstańcy, siostry? Co w osobie porucznika kapelana powstańczego dostrzegła dzisiejsza młodzież?  
play_arrow

czytaj więcej

Sanktuarium Maryjne w Różanymstoku - miejsce pielgrzymek

Pierwsze wzmianki dotyczące świątyni – Sanktuarium Maryjnego w Różanymstoku pochodzą z połowy XVII w., kiedy to został namalowany obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem przez artystę z Grodna. Kiedy obraz cieszył się coraz większą czcią, na prośbę Tyszkiewiczów w 1663 r. przybyli z Sejn dominikanie, jako opiekunowie Cudownego Obrazu. Został on umieszczony w nowo wybudowanej świątyni Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, zbudowanej na wzór słynnego kościoła jezuickiego w Grodnie. Kult Matki Bożej oraz łaski przez Nią udzielane, spowodowały zmianę dotychczasowej nazwy miejscowości z Krzywego Stoku na Różanystok.
play_arrow

czytaj więcej

Gdy rozerwą się więzy czasu

Ks. prof. Michał Heller – filozof, kosmolog. Współtwórca Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ w Krakowie. Laureat licznych nagród i wyróżnień. Z okazji 85 rocznicy urodzin jubilata ukazała się książka, będąca zbiorem jego kazań, które wygłasza w jednym z kościołów w rodzinnymi Tarnowie - „Gdy rozerwą się więzy czasu... Kazania krótkie”.
play_arrow

czytaj więcej

Niech biją dzwony…

500 lat temu w ciepły lipcowy dzień , mieszkańcy Krakowa usłyszeli po raz pierwszy dźwięk dzwonu.„Nie tylko Bogu Najwyższemu, ale także na chwałę domu Jagiellonów i Królestwa Polskiego miał dzwonić”. Z biegiem lat urósł do rangi jednego z najważniejszych symboli narodowych. O historii najważniejszego polskiego dzwonu i sakralnym znaczeniu dzwonów kościelnych.  O ludzkich przymiotach nadawanych tym niezwykłym dziełom sztuki, tajemnicy rodzenia się i pękania serca, umierania.
play_arrow

czytaj więcej

XXII Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa

Obchody Tygodnia św. Krzysztofa organizowane są przez misyjne stowarzyszenie MIVA Polska, zajmujące się pomocą misjonarzom w zdobywaniu środków transportu. Odbywają się one pod patronatem Komisji Episkopatu Polski ds. Misji i związane są ze wspomnieniem św. Krzysztofa, który jest czczony jako Patron Kierowców i Podróżujących. Myślą przewodnią tegorocznych obchodów są słowa: W drogę do Źródła Życia.
play_arrow

czytaj więcej

Jan Paweł II i Kościół katolicki w Związku Radzieckim

Na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie odbyła się prezentacja książki: „Jan Paweł II i Kościół katolicki w Związku Radzieckim oraz w krajach powstałych po jego rozpadzie”. Książka opisuje odrodzenie Kościoła katolickiego w 15 republikach tworzących dawny Związek Radziecki oraz w Federacji Rosyjskiej. Na tych terytoriach wraz z nastaniem komunizmu Kościół katolicki w swoich trzech rytach: łacińskim, greckokatolickim i ormiańskim został skazany na zniszczenie. Odrodził się z „popiołów” w latach 90. m.in. dzięki wielkiemu zaangażowaniu św. Jana Pawła II.
play_arrow

czytaj więcej

Migranci: Przyjmować. Promować. Integrować.

Po krótkiej przerwie spowodowanej pandemią ponownie narasta migracyjna fala docierająca do Europy. Również w Polsce wzrosła ostatnio liczba przybyszy zza wschodniej granicy. Czy napływ migrantów zagraża tożsamości religijnej i kulturowej Polski i Europy? Jak integrować przybyszy z różnych kultur, aby budować społeczeństwo pojednanej różnorodności? Gościem audycji będzie m.in. bp. Krzysztof Zadarko przewodniczący Rady KEP ds. Migracji.
play_arrow

czytaj więcej

Modele misyjne i areopagi współczesnego zaangażowania misyjnego

Zmieniające się czasy wymagają nowego podejścia do działalności misyjnej Kościoła. O zmianach, jakie w tym obszarze dokonały się w refleksji teologicznej oraz o ewolucji metod i modelu pracy misyjnej rozmawiali uczestnicy sesji naukowej <Modele misyjne i areopagi współczesnego zaangażowania misyjnego>. Gościem audycji jest uczestnik spotkania ks. prof. Tomasz Szyszka.
play_arrow

czytaj więcej

Zobaczyć niewidzialne …. odwiedziny w Laskach

Niewidomi-siostry zakonne i osoby świeckie czyli triuno. Bez tego nie ma Lasek, dzieła matki Róży Czackiej, której beatyfikacja już 12 września.
play_arrow

czytaj więcej

Section016
Section025