Redakcja Programów Katolickich Programy dla wszystkich
Section04

Programy | Dla wszystkich

U progu wiary i nauki

U progu nowożytności drogi wiary i nauki zaczęły się stopniowo rozchodzić. Dzisiaj teologiczne przekonania i obrazy coraz słabiej przemawiają do mentalności wykształconego człowieka. Obchodzący 85 urodziny prof. Michał Heller, uczony i duchowny, od lat stara się jednać te dwa światy. Rozmowa z ks. Tadeuszem Pabjanem wokół najnowszego numeru  miesięcznika <Znak>, w którym cały blok tekstów poświęcono Jubilatowi.
play_arrow

czytaj więcej

Dzień Modlitwy za Więźniów

W liturgiczne wspomnienie Dobrego Łotra – 26 III - przypadał Dzień Modlitw za Więźniów. To okazja do szczególnej pamięci o osadzonych i modlitwy za nich. Ideą ustanowienia Dnia Modlitw za Więźniów jest potrzeba ogarnięcia modlitwą zwłaszcza tych więźniów, którzy trwają daleko od Boga, nie widzą sensu nawrócenia lub którym brakuje nadziei w Miłosierdzie Boże.
play_arrow

czytaj więcej

Niezłomni w sutannach

Po zakończeniu II wojny światowej w obliczu wzrastającego terroru wprowadzającego nowy ustrój społeczny, polityczny i moralny oraz brutalnej walki komunistów z podziemiem niepodległościowym - szczególną rolę odegrał w tej walce Kościół katolicki. 
play_arrow

czytaj więcej

Refleksje

„Refleksje” - pamiętnik duchowy ks. Władysława Gurgacza to ważna pozycja źródłowa dotycząca najnowszych dziejów jezuitów polskich. Książka obejmują okres od wstąpienia ks. Gurgacza do zakonu w 1931 roku w Starej Wsi, do września 1947 r. Obrazuje jego duchową drogę przed przystąpieniem do oddziału podziemia niepodległościowego. 
play_arrow

czytaj więcej

Bohater dnia i całego roku

„Ukochany ojciec, ojciec czułości, w posłuszeństwie i w gościnności; ojciec twórczej odwagi, robotnik, zawsze w cieniu” - tymi słowami Papież opisuje w czuły i poruszający sposób św. Józefa. Czyni to w Liście apostolskim „Patris corde – Z ojcowskim sercem", opublikowanym z okazji 150. rocznicy ogłoszenia Oblubieńca Maryi patronem Kościoła katolickiego o którym powiemy w audycji.
play_arrow

czytaj więcej

Raport o stanie Kościoła w Polsce

Kościół traci młodzież i autorytet w społeczeństwie; jednocześnie jednak nadal posiada duży potencjał apostolski nieporównywalny z wieloma innymi krajami - to ogólny wniosek, jaki wynika ze specjalnego raportu przygotowanego przez Katolicką Agencję Informacyjną na temat Kościoła w Polsce. W audycji będziemy rozmawiać o mocnych i słabych stronach Kościoła w Polsce oraz o najpilniejszych wyzwaniach, z jakimi będzie musiał uporać się w najbliższej przyszłości. Wśród gości m.in. red. Marcin Przeciszewski - Prezes KAI 
play_arrow

czytaj więcej

Żyć znaczy filozofować

„Żyć znaczy filozofować” - to wywiad rzeka, jaki Maria Zboralska przeprowadziła z polskim filozofem Stanisławem Grygielem, który od lat 80. mieszka w Rzymie. Uczeń i przyjaciel Jana Pawła II opowiada w nim o wierze, kulturze i filozofii, kreśli także portrety wybitnych postaci, z jakimi miał okazje spotkać się i przyjaźnić w swoim długim życiu. Gościem audycji jest Grzegorz Polak.
play_arrow

czytaj więcej

„Z braku rodzi się lepsze”- 1 rocznica śmierci Ks. Piotra Pawlukiewicza

Rok temu, długiej i ciężkiej chorobie zmarł znany kaznodzieja, wieloletni gość na antenach Polskiego Radia, ks. Piotr Pawlukiewicz. Rok po jego śmierci ukazała się książka biograficzna- „Z BRAKU RODZI SIĘ LEPSZE”. O księdzu, który żonglował słowem i kochał muzykę opowiedzą Józef Skrzek, Małgorzata Kożuchowska, Krzysztof Antkowiak i autorka książki Renata Czerwicka.
play_arrow

czytaj więcej

Wczoraj i dziś, czyli Zjazd Gnieźnieński

Pomiędzy 7 a 15 marca do Gniezna zjeżdżają głowy państwa i Kościoła. Przed wiekami były to  koronowane głowy Europy- obecnie Zjazdy  odbywają się z udziałem prezydentów państw, a nawet z udziałem papieża. Wszystko zaczęło się ponad 1020 lat temu i zmieniło oblicze oraz struktury państwowe Polski i Europę. A dziś? Jak  historyczne wydarzenie inspiruje współczesnych?
play_arrow

czytaj więcej

Religia - Media - Kultura

Współczesne media wkraczają we wszystkie obszary ludzkiego życia, a pod ich wpływem zmieniają się nasza wrażliwość, sposoby myślenia oraz międzyludzkie relacje. Nowa mentalność, która w ten sposób się kształtuje, nie pozostaje bez wpływu na nasze religijne postawy i na samą religię. Gościem audycji jest prof. Józef Majewski współautor książki „Religia - Media - Kultura”.
play_arrow

czytaj więcej

Section08
Section025