Redakcja Programów Katolickich Programy dla wszystkich
Section04

Programy | Dla wszystkich

Ks. porucznik Wyszyński

Wybuch Powstania Warszawskiego zastał kapelana Stefana Wyszyńskiego w Laskach, w Puszczy Kampinoskiej. Od 1942 r. pełnił posługę w miejscowym zakładzie dla niewidomych, założonym przez Różę Czacką. Jak wspominają przyszłego prymasa powstańcy, siostry? Co w osobie porucznika kapelana powstańczego dostrzegła dzisiejsza młodzież?  
play_arrow

czytaj więcej

Pani Zofia

Wspomnienia młodej sanitariuszki z Powstania, która pochodziła ze znanej przedwojennej Rodziny Hiszpańskich. Los powstańczy zawiódł ją do lasek, gdzie poznała przyszłego Kardynała.
play_arrow

czytaj więcej

Gdy rozerwą się więzy czasu

Ks. prof. Michał Heller – filozof, kosmolog. Współtwórca Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ w Krakowie. Laureat licznych nagród i wyróżnień. Z okazji 85 rocznicy urodzin jubilata ukazała się książka, będąca zbiorem jego kazań, które wygłasza w jednym z kościołów w rodzinnymi Tarnowie - „Gdy rozerwą się więzy czasu... Kazania krótkie”.
play_arrow

czytaj więcej

Niech biją dzwony…

500 lat temu w ciepły lipcowy dzień , mieszkańcy Krakowa usłyszeli po raz pierwszy dźwięk dzwonu.„Nie tylko Bogu Najwyższemu, ale także na chwałę domu Jagiellonów i Królestwa Polskiego miał dzwonić”. Z biegiem lat urósł do rangi jednego z najważniejszych symboli narodowych. O historii najważniejszego polskiego dzwonu i sakralnym znaczeniu dzwonów kościelnych.  O ludzkich przymiotach nadawanych tym niezwykłym dziełom sztuki, tajemnicy rodzenia się i pękania serca, umierania.
play_arrow

czytaj więcej

Szlaki papieskie w Polsce

Są unikatowe w skali światowej, ponieważ nie zdarzyło się, żeby człowiek takiej miary odwiedził turystycznie tak wiele miejsc. Kardynał Stanisław Nagy mówił, że to „pamiątka po Nim - najwybitniejszym Synu naszego Narodu, w pewnym sensie – relikwie”.
play_arrow

czytaj więcej

Jan Paweł II i Kościół katolicki w Związku Radzieckim

Na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie odbyła się prezentacja książki: „Jan Paweł II i Kościół katolicki w Związku Radzieckim oraz w krajach powstałych po jego rozpadzie”. Książka opisuje odrodzenie Kościoła katolickiego w 15 republikach tworzących dawny Związek Radziecki oraz w Federacji Rosyjskiej. Na tych terytoriach wraz z nastaniem komunizmu Kościół katolicki w swoich trzech rytach: łacińskim, greckokatolickim i ormiańskim został skazany na zniszczenie. Odrodził się z „popiołów” w latach 90. m.in. dzięki wielkiemu zaangażowaniu św. Jana Pawła II.
play_arrow

czytaj więcej

Migranci: Przyjmować. Promować. Integrować.

Po krótkiej przerwie spowodowanej pandemią ponownie narasta migracyjna fala docierająca do Europy. Również w Polsce wzrosła ostatnio liczba przybyszy zza wschodniej granicy. Czy napływ migrantów zagraża tożsamości religijnej i kulturowej Polski i Europy? Jak integrować przybyszy z różnych kultur, aby budować społeczeństwo pojednanej różnorodności? Gościem audycji będzie m.in. bp. Krzysztof Zadarko przewodniczący Rady KEP ds. Migracji.
play_arrow

czytaj więcej

Antropolog na misjach

18 lipca minie 101 rocznica urodzin o. Czesława Białka, jezuity, kaznodziei, żołnierza Powstania Warszawskiego, prześladowanego przez komunistów społecznika i misjonarza. Poznań zachowuje pamięć o o. Białku, w związku z jego zaangażowaniem w  antykomunistyczne  powstanie w czerwcu 1956 roku.
play_arrow

czytaj więcej

Modele misyjne i areopagi współczesnego zaangażowania misyjnego

Zmieniające się czasy wymagają nowego podejścia do działalności misyjnej Kościoła. O zmianach, jakie w tym obszarze dokonały się w refleksji teologicznej oraz o ewolucji metod i modelu pracy misyjnej rozmawiali uczestnicy sesji naukowej <Modele misyjne i areopagi współczesnego zaangażowania misyjnego>. Gościem audycji jest uczestnik spotkania ks. prof. Tomasz Szyszka.
play_arrow

czytaj więcej

Zobaczyć niewidzialne …. odwiedziny w Laskach

Niewidomi-siostry zakonne i osoby świeckie czyli triuno. Bez tego nie ma Lasek, dzieła matki Róży Czackiej, której beatyfikacja już 12 września.
play_arrow

czytaj więcej

Section08
Section025