Redakcja Programów Katolickich Programy dla wszystkich
Section04

Programy | Dla wszystkich

Światowy Dzień Misyjny

Niedziela Misyjna świętowana 18 października w całym Kościele. To czas przyjrzenia się zadaniu mówienia o wierze, przekazywania jej – nie wyłącznie na krańcach świata. W tym roku Światowy Dzień Misyjny przeżywany jest po raz 94., pod hasłem „Oto ja, poślij mnie”.
play_arrow

czytaj więcej

Od 'podziemnego Kościoła' do labiryntu wolności

Nawrócił się na chrześcijaństwo w czasie komunistycznych prześladowań Kościoła. Ukończył podziemne seminarium, a następnie potajemnie przyjął święcenia kapłaństwa. Oficjalnie pracował jako psychoterapeuta. Niełatwą drogę życiową i sylwetkę intelektualną ks. Tomasza Halika przybliża jego autobiografia zatytułowana „Od 'podziemnego Kościoła' do labiryntu wolności”. Gościem audycji jest ks. prof. Przemysław Artemiuk
play_arrow

czytaj więcej

Totus Tuus czyli Dzień Papieski

„Totus Tuus! Oddaję Ci cały Kościół — wszędzie, aż do najdalszych krańców ziemi!” mówił na Jasnej Górze w 1979 JPII. To zawołanie stało się hasłem tegorocznego, jubileuszowego Dnia Papieskiego.
play_arrow

czytaj więcej

Poszukiwanie przystani. In Quest of a Harbor

Ukazała się książka Anny Poniatowskiej pt. „Poszukiwanie przystani. In Quest of a Harbor” – polsko-angielskie wydanie wspomnień o losach kresowej rodziny rozproszonej po świecie wskutek rzezi wołyńskiej. Odbyta kilka lat temu podróż do Małyńska na Ukrainie - rodzinnego gniazda, zainspirowała autorkę książki do odtworzenia historii przodków uwikłanej w tryby tragicznej historii Polski i Europy XX wieku. Gościem audycji jest tłumacz książki na język angielski - prof. Jan Kłos – z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
play_arrow

czytaj więcej

Jakich księży potrzebuje dzisiaj Kościół?

Wraz z nowym rokiem akademickim rozpoczęły się również zajęcia w Wyższych Seminariach Duchownych. W audycji będziemy pytać o to jakich księży potrzebuje dzisiaj Kościół w Polsce, kim są kandydaci do kapłaństwa i jakich zmian wymagają programy kształcenia oraz formacja duchowa w seminariach, aby przygotować kapłanów do pracy w nowoczesnym i coraz bardziej zlaicyzowanym świecie?
play_arrow

czytaj więcej

Boskie świętowanie

„Boskie świętowanie” to wyjątkowa opowieść o tym, jak bardzo w dzisiejszych czasach brakuje nam spotkania przy stole, rodzinnego doświadczenia tego, że wspólne jedzenie i gotowanie buduje i umacnia więzi.
play_arrow

czytaj więcej

Mocne oparcie czyli Męskie ślady… w Kościele

Na Jasnej Górze zakończyło się kolejne, IV-te „męskie” oblężenie narodowego Sanktuarium. To okazja, by zadać pytanie o obecność mężczyzn w kościele.
play_arrow

czytaj więcej

Polska filozofia chrześcijańska XX w.

Jedni dyskredytują go jako myśliciela konfesyjnego i fideistę, którego dyskurs nie spełnia rygorów naukowych, inni widzą w nim wybitnego historyka, historiozofa i moralistę, który na przekór czasom współczesnym  bezkompromisowo broni cywilizacji chrześcijańskiej. Monografia poświęcona jego osobie pt.  <Feliks Koneczny>   ukazała się jako kolejny tom w serii wydawniczej <Polska filozofia chrześcijańska XX w.>  Gościem audycji jest redaktor tomu prof. Paweł Skrzydlewski.
play_arrow

czytaj więcej

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu

Rok temu zabieraliśmy słuchaczy w podróż po zapomnianych sakralnych perłach architektury w Polsce. W tym roku z powodu pandemii, wakacyjne wyjazdy po świecie są ograniczone, zatem my zbieramy  naszych słuchaczy w podróż po różnych zakątkach świata, śladami chrześcijaństwa. Naszą włóczęgę rozpoczęliśmy w Ameryce Poł.  Następnie przyszedł czas na Europę i Półwysep Iberyjski. Pod koniec wakacyjnego sezonu, zgodnie z myślą, że „wszystkie  drogi prowadzą do Rzymu” w swej wędrówce docieramy do źródła.
play_arrow

czytaj więcej

Ostatni dzwonek. Rozmowy o przyszłości lekcji religii

Co roku na początku września tradycyjnie już powracają niekończące się dyskusje na temat religii w szkole. Jedni w trosce o światopoglądową neutralność państwa chcą, by powróciła ona do parafii, inni zastanawiają się czy powinna być przedmiotem z oceną i przedmiotem maturalnym, a jeszcze inni wskazują na jej kiepską jakość merytoryczną i oderwanie od życia.
play_arrow

czytaj więcej

Section08
Section025