Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Pod gołym niebem: Sierpc

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2023 09:00
Udajemy się na Mazowsze. Około 40 km na północ od Płocka nad rzeką Sierpienicą leży Sierpc. To kolejny punkt w naszej podróży w cyklu "Pod gołym niebem". Razem z Aleksandrą Tykarską i jej rozmówczynią wybieramy się na spacer alejkami tamtejszego Muzeum Wsi Mazowieckiej.
Audio
  • Spacer po Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu (Poranek Dwóki)
Charakterystyczne niebieskie chałupy w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
Charakterystyczne niebieskie chałupy w Muzeum Wsi Mazowieckiej w SierpcuFoto: AT

Historia Muzeum sięga 1971 r. Stało się ono ukoronowaniem inicjatywy rzeźbiarzy ludowych z Sierpca i okolic, od dłuższego czasu poszukujących miejsca, gdzie mogliby się spotykać i wystawiać swoje prace. Ich wieloletnie wysiłki uwieńczone zostały sukcesem. Naczelnik Miasta w porozumieniu z Ministrem Kultury i Sztuki powołał z dniem 24 marca 1971 r. Muzeum Etnograficzne w Sierpcu. Była to instytucja o charakterze badawczo – oświatowym gromadząca dobra kultury w zakresie etnografii i sztuki ludowej, ze szczególnym uwzględnieniem rzeźby regionu sierpeckiego. Punktem wyjścia do tworzenia ekspozycji muzealnej były badania terenowe prowadzone przez pracowników Muzeum w latach 1980 – 1984. Pozwoliły one zarejestrować stan zachowania wybranych dziedzin kultury materialnej i duchowej wsi Mazowsza północno – zachodniego oraz opracować założenia zagospodarowania zagród. Przyjęto ramy czasowe prezentowanych ekspozycji: od końca XIX do połowy XX w. Pierwsze ekspozycje stałe wykonano w 1984 r. w chałupach z Rempina, Izdebna, Rzeszotar Zawad, Dzierzążni, Jonnego i Chwał, w spichrzu i stolarni z Dzierzążni oraz stodole w zagrodzie z Chwał. 


Ekspozycja w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu Ekspozycja w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Prawie 60 hektarów przestrzeni, wiele oryginalnych budowli z całego Mazowsza, ogromne gospodarstwo z żywym inwentarzem oraz piękna sceneria to wszystko przyciąga nie tylko zwiedzających artystów i filmowców, w Sierpcu powstały takie produkcje jak "Szwadron" Juliusza Machulskiego, "Ogniem i mieczem" Jerzeg Hoffmana "Pan Tadeusz" Andrzeja Wajdy czy serial "Stulecie winnych". Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu tworzy grupa 72 obiektów mieszkalnych, gospodarczych, przemysłowych i sakralnych, które uzupełniają elementy tzw. małej architektury jak kapliczki, piwnice i studnie. Zestawione w zespoły i zagrody o różnorodnym układzie i wielkości ukazują jeden z typów XIX-wiecznej wsi, tzw. rzędówkę.

WIĘCEJ Z SERII "POD GOŁYM NIEBEM":

Do Olsztynka na jagodzianki spacer po skansenie

Etnograficzne skarby w Tokarni


Kury w jednej z zagród w skansenie w SIerpcu Kury w jednej z zagród w skansenie w SIerpcu

Wieś jak za dawnych lat

- Od kościoła Drążdżewa zaczyna się nasza wieś rzędowa, tzn. typ wsi, gdzie wzdłuż wsi biegła jedna główna droga, po jednej stronie drogi stały zabudowania, a po drugiej stronie był pola. Staraliśmy się odtworzyć wieś taką, jaka faktycznie była dawniej na Mazowszu, mamy zarówno bardzo biednych chłopów, jak i tych średniozamożnych i najbogatszych - opowiadała Justyna Cieszyńska, pracowniczka skansenu.

Justyna Cieszyńska oprowadziła nas po terenie opowiadając o bogatej ofercie edukacyjnej skansenu, opisują charakterystyczną dla mazowieckich chat konstrukcję sumikowo-łątkową, malowanie chałup na wyrazisty niebieski kolor, który miał ponoć odstraszać insekty. Pokazała nam pająki, klapoki, kwiaty z bibuły, które zdobiły skromne z zewnątrz, ale bardzo kolorowe w środku domy.

Dziękujemy za gościnę Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki 

Materiał: Aleksandra Tykarska

Data emisji: 22.07.2023

Godzina emisji: 8.50


 

Czytaj także

Dawna wieś z bliska. Dlaczego polskie skanseny są tak popularne?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2022 09:26
Dawne młyny, chałupy wiejskie z zachowanym - autentycznym - wyposażeniem. Zakłady rzemieślnicze, dzieła sztuki ludowej, tkaniny, maszyny rolnicze, pojazdy czy ule. To tylko część atrakcji czekających na turystów w skansenach w całej Polsce. Jaka jest geneza tych miejsc i dlaczego tak chętnie je odwiedzamy?
rozwiń zwiń