Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Nasze niematerialne: Tradycje rzeźbiarskie ośrodka w Kutnie

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2024 09:00
W cyklu Nasze niematerialne po raz pierwszy odwiedzamy województwo łódzkie, po raz pierwszy także przyglądamy się tradycjom związanym ze sztuką rzeźbiarską.
Audio
  • Tradycje rzeźbiarskie ośrodka w Kutnie (Dwójka/Nasze niematerialne)
Św. Franciszek autorstwa Tadeusza Kacelaka
Św. Franciszek autorstwa Tadeusza KacelakaFoto: Muzeum Pałac saski w Kutnie

Wyjątkowym miejscem na mapie, nie tylko Ziemi Łódzkiej, ale i całej Polski, jest Kutno. Twórczość miejscowych rzeźbiarzy wyróżnia się charakterystycznym stylem, który stał się rozpoznawalnym znakiem tego nurtu artystycznego w Polsce. W latach 70. XX w.  zaczęli oni tworzyć wielopostaciowe kompozycje z drewna lipowego, o rozbudowanej formie piętrowej lub horyzontalnej. Co ciekawe – podejmowali ten sposób niezależnie od siebie.

rzeźba kutno.jpg

Mówiąc o rzeźbie kutnowskiej trzeba wymienić trzech rzeźbiarzy: Tadeusza Kacelaka, Andrzeja Wojtczaka i Antoniego Kamińskiego, od których wszystko się zaczęło. W latach 70. spotkali się w Łęczycy podczas organizowanego tam konkursu i wszyscy trzej zdobyli laury. Były to lata pewnego ożywienia wśród twórczości ludowej, organizowano konkursy, plenery – to powodowało rosnące rzeźbą zainteresowanie.

Obecnie środowisko kutnowskich rzeźbiarzy liczy 17 osób. Ich prace znajdują się zarówno w zbiorach prywatnych, jak i w zbiorach muzealnych (m.in. w muzeach etnograficznych w: Warszawie, Toruniu, Łodzi, Poznaniu).

Opowiadała: Sylwia Kacelak, Muzeum Pałac Saski w Kutnie


Tadeusz i Sylwia Kacalak Tadeusz i Sylwia Kacalak

***

Cykl Nasze niematerialne przygotowuje Aleksandra Stec.

mg