Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Nasze niematerialne: Bobowska koronka klockowa

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2024 09:00
Data pojawiania się koronkarstwa w Bobowej nie jest dokładnie znana. Wiadomo jedynie, że już przed 1866 rokiem umiejętność ta była niezwykle popularna w Bobowej, a w 1899 roku w tej miejscowości utworzono Zawodową Szkołę Koronkarstwa. Umiejętność przekazywana była z pokolenia na pokolenie i nadal odtwarzana jest przez miejscową wspólnotę m.in. poprzez używanie tradycyjnych wzorów, stworzonych jeszcze w XIX wieku. [mat.NID]
Audio
  • Bobowska koronka klockowa (Dwójka/Nasze niematerialne)
Bobowska koronka klockowa
Bobowska koronka klockowaFoto: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Podążając za kolejnymi wpisami z Krajowej Listy Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego zabieramy Słuchaczy w świat koronki. Tym razem w cyklu Nasze niematerialne odwiedzamy Bobową w Małopolsce. Wykonywana tam koronka klockowa należy obecnie do jednej z najbardziej skomplikowanych i pracochłonnych, co nie zniechęca jednak kolejnych pokoleń do podtrzymywania tego wyjątkowego dziedzictwa. Do dziś w dobrym tonie jest, aby młoda para była obdarowana obrazem Matki Boskiej lub świętej rodziny wykonanej techniką… koronki klockowej!

„Jak to mówią koronczarki w Bobowej: wszystko, co się da nawinąć na klocek, jakikolwiek materiał, z tego można wykonać koronkę klockową. Mamy znajomą, która na przykład wykonała bramę wjazdową to swojej posesji z drutu”.

 

Opowiadały: Joanna Malec, Monika Madej

***

Cykl Nasze niematerialne przygotowuje Aleksandra Stec.

mg