Section50
Section00
Lista audycji

Витоки

W czwartkowej audycji redakcji ukraińskiej Radia dla Zagranicy mówimy o różnych zjawiskach polskiej kultury tradycyjnej - o regionach, ich tradycjach, zwyczajach, świętach i towarzyszącym im tradycjom, festiwalach. Przybliżamy muzykę, instrumenty, tańce, środowisko folkowe. Czemu? Po to, żeby prezentować różne wątki polskiej kultury tradycyjnej ukraińskim słuchaczom, dla których ta kultura wciąż jest mało znana. Co tydzień w naszym magazynie słuchamy wywiadów, reportaży, relacji czy historii w języku ukraińskim oraz odwiedzamy polskie wsie i miasteczka, by poznawać tradycje i kulturę ludową tego kraju.

Chopin na ludowo

Audycja o ludowych źródłach dzieł Fryderyka Chopina. W programie goście opowiadać będą o tradycyjnych korzeniach mazurków, prezentować różne wersje i interpretacje utworów. Autor będzie zderzać opinie artystów wykonujących muzykę Chopina z muzykologami, etnomuzykologami oraz muzykami ludowymi, ze szczególnym uwzględnieniem regionu Polski Centralnej. Nie zabraknie także muzyki, słuchać będziemy zarówno mazurków Chopina w najróżniejszych interpretacjach, jak i mazurków tradycyjnych, wykonywanych przez muzyków ludowych. 

Cudowytwórcy

Pięknie zdobione przedmioty codziennego użytku upiększały życie i kształtowały poczucie estetyki naszych przodków. Wytwory pracy rzemieślników miały niepowtarzalny charakter. W audycji będziemy poznawać z bliska warsztat i metody ich pracy. Za pomocą dźwięków nagranych współcześnie, ale i archiwalnych wywiadów z rękodzielnikami, których profesje są coraz rzadziej wykonywane lub zanikają, poznajemy specyfikę dawnych zawodów i odkrywamy nie tylko historię rozwoju technicznego, ale także dzieje ludzkiej duchowości. 

Etnopolis

Wakacyjna audycja, w której udajemy się w podróż poprzez gatunki i style muzyczne całego świata w nieco lżejszej, letniej odsłonie. Tradycja niejedno ma imię, szczególnie we współczesnych czasach, dlatego nie zabraknie jej muzycznych przekształceń – od Musica Popular Brasileira, poprzez pustynnego bluesa, raï, do afrobeatu i mnogości rytmów latynoskich. To także muzyka bliższa korzeniom: tęskne fado, pełne  pasji flamenco i nostalgiczne pieśni wschodniego Śródziemnomorza. 

Między światem a zaświatem

Cykl spotkań z opowieściami, w których będziemy wędrować po niewidzialnej granicy między światami – ludzkim i tym drugim. Ta pograniczna strefa, w której niemożliwe staje się możliwym, pełna jest historii, zamieszkiwana przez istoty o dwojakiej naturze. Od zawsze była pożywką dla ludowej wyobraźni, dla wyobraźni magicznej i literackiej. W ramach audycji będziemy się temu miejscu i jego mieszkańcom – dziadom, płanetnikom, ptakom ognistym i innym – przyglądać. A w podcastach będziecie mogli mogli posłuchać opowieści – baśni i nie baśni, które choć odnoszą się do różnych tradycji, to zupełnie nie są tradycyjne, za to są pełne muzyki.

Mikrozbliżenia

"Mikrozbliżenia” to cykl audycji poświęconych mniejszościom narodowym i grupom etnicznym w Polsce. W każdą sobotę poznajemy inną kulturę, tradycje, zwyczaje, a opowiadają o nich przedstawiciele mniejszości i grup etnicznych, którzy mieszkają w Polsce. W cyklu przybliżamy to, jak obecnie pielęgnują swoją kulturę, w jaki sposób jest ona obecna w ich życiu codziennym. Oprócz przedstawicieli historycznych mniejszości spotykamy się również w nowymi społecznościami, które od lat mieszkają w Polsce

Музичний вечір із фольком / Muzyczny wieczór z folkiem

Музичний вечір із фольком – нова пропозиція Польського радіо для України. Щосереди з 21.00 до 23.00 ви зможете почути польську та українську музику, натхненну традиціями, також буде традиційна музика та її різні інтерпретації у фолькових виконаннях. „Muzyczny wieczór z folkiem” to nowa propozycja Polskiego Radia dla Ukrainy. W każdą środę od 21.00 do 23.00 na antenie można będzie usłyszeć polską i ukraińską muzykę inspirowaną tradycją. Nie zabraknie też muzyki tradycyjnej i jej różnych interpretacji w folkowych wykonaniach.

Od Olzy do Sanu. Ludzie gór

Na hasło „Górale” większość z nas biegnie myślą do Zakopanego lub przywołuje w wyobraźni sceny z filmu „Janosik”. Tymczasem Juraj Jánošík był Słowakiem, a w Polsce mamy aż kilkanaście odrębnych i różniących się od siebie grup góralskich, mieszkających czasem naprawdę daleko od ikonicznego Zakopanego. Pierwszych Górali można spotkać już niewiele ponad dwadzieścia kilometrów na południe od granic Krakowa. W audycji „Od Olzy do Sanu. Ludzie gór” Piotr Dorosz prezentuje Państwu poszczególne grupy góralskie Polski. Przewodnikiem po ich kulturze będzie doktor Dorota Majerczyk, znawczyni i popularyzatorka góralskiej muzyki, tańców oraz kultury materialnej.

Słowianek, czyli przewodnik po gwarach polskich

Co to jest mazurzenie? Gdzie można usłyszeć jabłonkowanie? Czy dialekt i gwara są tożsamymi pojęciami? Jak mówią na wsi nad Bałtykiem, a jak w Tatrach? Między innymi na te pytania usłyszymy odpowiedź w cyklu "Słowianek, czyli przewodnik po gwarach polskich". Dzięki opowieściom dr Eweliny Kwapień z Zakładu Historii Języka Polskiego i Dialektologii Uniwersytetu Warszawskiego, a także archiwalnym nagraniom autochtonów, nauczymy się gwary rozpoznawać i rozróżniać.

Spacerkiem po wsi / Сільські прогулянки

W cyklu „Spacerkiem po wsi” będę przedstawiać dzieciom muzykę, zwyczaje i codzienność dawnej polskiej wsi. No, może nawet nie tak dawnej – wiele anegdot i historii, które przytoczę, to moje własne wspomnienia. Dzieci poznają wiejskie tańce, instrumenty, zwierzęta i przyrodę. Zapraszam na wesołe spacery po wsi, w której na pastwiskach pasą się krowy, pastuszkowie grają na przedziwnych instrumentach, a po brukowanych drogach wloką się drewniane wozy. :)

Wielcy naiwni

"Wielcy naiwni" to cykl portretów wiejskich artystów plastyków - malarzy i rzeźbiarzy - samouków, tworzących w stylu zwanym przez znawców sztuką naiwną lub art brut. Mimo braku formalnej artystycznej edukacji, spod ich rąk wychodziły piękne, przemyślane, a przede wszystkim przepojone głęboką duchowością dzieła. O twórczości, a może przede wszystkim wyjątkowych osobowościach najwybitniejszych twórców "naiwnych" opowiada w archiwalnych nagraniach ze zbiorów Polskiego Radia Aleksander Jackowski, antropolog kultury, etnograf i krytyk sztuki, związany przez wiele lat z Instytutem Sztuki Polskiej Akademii Nauk.  

Z czterech ścian

Hasło „Etnologia – zadziw się światem” Monice Gigier towarzyszy mi od ładnych paru lat. Co lubi w nim najbardziej? Fakt, że nie określa, gdzie ten zadziwiający świat się znajduje. Bo zadziwiające czai się tuż za miedzą. Ba, cichutko, w naszych czterech ścianach, czeka na odkrycie! W audycji zachęcamy Państwa do rozgoszczenia się w swoich progach na nowo. Do rozejrzenia się po własnych kątach i znalezienia w nich niezwykłych obiektów. Przyjrzymy się drzwiom, lustrom, przedmiotom codziennego użytku, ale jednocześnie o niecodziennej symbolice. Sobota, 8.50.

Źródłosłów

Hasła, słowa klucze, codzienne, pospolite wyrazy - przewijają się w naszym codziennym życiu, wyrażeniom często bardzo powszechnym i pospolitym, których pełne znaczenie czasem nam umyka. Aby je sobie przypomnieć, sięgamy do kultury ludowej. Sprawdzamy ich dokładne znaczenia, pochodzenie i funkcje, dzisiaj już zapominane albo mylone. Gościniec, plewy, kłosy czy dąb  niosą za sobą o wiele więcej niż nam się wydaje. Te i podobne tajemnice zgłębiamy w tym cyklu.

Radiowe Centrum Kultury Ludowej Audycje
Section21
Zobacz również

Section11
Section51