Matka mnie zrodziła
wśród ciemnej nocy,
dała mi żywot żołnierski
i czarne oczy.
Svetozár Stračina to konkurs na najlepsze nagranie z muzyką folkową przeprowadzany co dwa lata od 2003 roku przez RTVS (Radio i Telewizja Słowacji) pod auspicjami European Broadcasting Union - EBU. Miło nam poinformować, że w tym konkursie Polskie Radio zdobyło w tym roku Grand Prix za singiel z płyty "Toloka", nagranej w zeszłym roku w Studiu Polskiego Radia S4 im. Jerzego Wasowskiego w ramach Nagrody Programu 2 Polskiego Radia, którą zespół Wernyhora otrzymał w 23. Konkursie Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja" 2021. Zespół dzięki tej nagrodzie mógł nagrać swój album z pomocą jednego z najlepszych producentów muzycznych w Polsce, Marcina Pospieszalskiego. Nad realizacją dźwięku czuwał Tadeusz Mieczkowski.
"Żurba", czyli smutek…
"Żurba" to singiel z płyty "Toloka" sanockiego zespołu Wernyhora, laureata XXIII Konkursu Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja" 2021. Nagrania rozpoczęły się kilka dni po rozpoczęciu przez Rosję działań wojennych na Ukrainie, w Studiu Polskiego Radia S4 im. Jerzego Wasowskiego. Utwór jest wyrazem sprzeciwu wobec rosyjskiej agresji i przejawem wsparcia dla Ukraińców.
Pieśń, która pochodzi z 47. tomu "Dzieł Wszystkich Oskara Kolberga", zatytułowanego "Podole", wydała się najwłaściwszym muzycznym komentarzem do trwającej wojny. Choć zanotowana w XIX wieku, to jej wojenne przesłanie wciąż niestety okazuje się aktualne.
Żurba znaczy tyle, co smutek. Pieśń opowiada o młodym żołnierzu, który gotując się na wojnę, wspomina, że los taki zgotowała mu matka, rodząc nocą. Chłopak świadom swej niedoli, nie boi się mimo wszystko podjąć wyzwania. Jego los dodatkowo komplikuje konieczność rozstania się z ukochaną, a wie doskonale, że za plecami czai się śmierć.
ZOBACZ WIDEO:
Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Agencji Muzycznej Polskiego Radia
Utwór wcześniej nie był nawet w repertuarze grupy Wernyhora, ale zarówno tekst, jak i aranżacja opracowana przez Macieja Harnę, współtwórcę zespołu, w pełni oddały nastawienie biorących udział w nagraniu muzyków do wojny na Ukrainie.
Wersji dźwiękowej towarzyszy teledysk wyprodukowany przez firmę Mazurkiewicz Produkcja Filmowa, dzięki wsparciu, pomocy i partnerstwie Bieszczadzkiego Uniwersytetu Ludowego i Miasta Sanok.
Nagranie w wersji cyfrowej znajdziesz także w serwisach streamingowych.
Źródło: fb zespołu Wernyhora
Celem konkursu Svetozár Stračina jest przede wszystkim wspieranie tworzenia i prezentacji zarówno tradycyjnej, jak i aranżowanej muzyki ludowej. W ciągu wieloletniego istnienia festiwalu w ramach konkursu zaprezentowano kilka tysięcy nagrań z całego świata – zarówno z krajów europejskich, jak i pozaeuropejskich, w tym m.in. z Kuby, Chin, Tunezji, Wietnamu czy Indii. Jednocześnie festiwal stał się miejscem spotkań ekspertów w dziedzinie muzyki ludowej, oferując na arenie międzynarodowej przestrzeń do owocnych dyskusji i wymiany wiedzy teoretycznej, technicznej i zawodowej. Pomaga kształtować europejską świadomość kulturową, a także wspiera - dzięki możliwości wykorzystania konkurencyjnych nagrań w emisjach poszczególnych rozgłośni radiowych - międzynarodową wymianę programową z zakresu folkloru muzycznego.
W jury konkursu Svetozár Stračina 2023 zasiadali: prof. Bernard GARAJ ze Słowacji, Jaroslav KNEISL z Czech, Ivo HEINLOO z Estonii, Mihai ANGHEL z Rumunii, Tatiana JAŠKO z Serbii, Milan RENDOŠ ze Słowacji i Kateryna HONCHARUK z Ukrainy. Decyzją jury przyznano także pięć nagród:
- dla Szwedzkiego Radia i skrzypaczki Anny Ekborg za nagranie "Polska After Timas Hans"
- dla Szwedzkiego Radia za "Morsis", w uznaniu dla najlepszej jakości nagrania,
- dla Czeskiego Radia za kreatywność i nagranie ""Love, Oh Love"
- dla Gruzińskiego Radia za "Khasanbegura" i najlepsze nagranie z muzyką tradycyjną
- dla Słowackiego Radia i Telewizji za najlepszą kolekcję nagrań.
mat. pras. / at