Radiowe Centrum Kultury Ludowej

"Źródełko" w nowej odsłonie i z nowymi, niezwykłymi gośćmi

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 09:00
Na antenie Polskiego Radia Dzieciom od kilku sezonów w każdą niedzielę w audycji spotykamy się z kulturą ludową i muzyką tradycyjną, przybliżając je wszystkim dzieciom. W najnowszej odsłonie współtworzyć program będą niezwykli goście.
Obchody Tygodnia Dziecka w Krakowie. Grupa dzieci w strojach ludowych podczas zabawy na terenie parku im. Henryka Jordana., 1936 rok.
Obchody "Tygodnia Dziecka" w Krakowie. Grupa dzieci w strojach ludowych podczas zabawy na terenie parku im. Henryka Jordana., 1936 rok.Foto: Ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego

Muzyka ludowa z Polski i ze świata, ciekawostki o tradycyjnych instrumentach, tańcach i zwyczajach oraz nauka słuchania poprzez brzmienia otaczającej nas przyrody - w "Źródełku" najmłodsi słuchacze mają okazję lepiej poznać nieco odległy im już świat: zanurzyć się w dawnej codzienności swoich dziadków i pradziadków, jak również przyjrzeć się nadal jeszcze obecnym tradycjom.

Od września audycję współtworzyć będzie m.in. Kaja Prusinowska, śpiewaczka, malarka, pedagog, autorka scenariuszy, muzyki i scenografii. Wraz z najbliższymi zabierze nas w krainę magicznych opowieści. Dawne zwyczaje przeplatać się będą z folklorem współczesnym i osobistymi przeżyciami rodziny Prusinowskich. Razem z nią słuchacze wezmą udział w domowych przygodach i zabawach prosto z trzepaka, posłuchają muzyki uspokajającej wiatr i oddalającej deszcz, powędrują pod gwiazdami, zajrzą do zaczarowanych studni i obejrzą figurki, które wyczarować mogą dłonie i kawałek sznurka.


Prusinowscy 1 1200.jpg
Kaja i Janusz Prusinowscy: jest czas i przestrzeń, żeby być razem

Na cotygodniowe wyprawy w Beskid Żywiecki zabierać nas będą także Brygida Sordyl i Kuba Gołdyn, góralscy muzycy i badacze tradycji. Dzięki ich gawędom skosztujemy regionalnych dziecięcych smakołyków, obejrzymy żywieckie stroje, nauczymy się wyliczanek, rymowanek, tańców i niezwykłych słów z góralskiej gwary. Spotkamy się też z dziećmi z regionalnych zespołów Lipowianie i Magurzanie, które opowiedzą najmłodszym o swoich własnych przygodach z tradycją.


  • Otwieramy się też na głosy naszych słuchaczy! Najmłodsi mogą zadawać pytania dotyczące tradycji Polski i świata, nagrywając swój głos na dyktafon w telefonie i wysyłając do nas nagranie na adres: zrodelko@polskieradio.pl.

Zachęcać do zadawania pytań będą dzieci z Niepublicznego Przedszkola Artystycznego „Akademia Sztuk Dziecięcych” w Warszawie. Dzięki nim dowiemy się, czy etnograf robi zdjęcia i jeździ bryczką, dlaczego Polacy jedzą ruskie pierogi i czy wszyscy górale wyglądają tak samo.

***

Na "Źródełko" w każdą niedzielę o 11.00 do Polskiego Radia Dzieciom zaprasza Hanna Szczęśniak.