Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Folk Blues Meeting i Wolna Grupa Bukowina

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 10:00
Pozostając w latach siedemdziesiątych sięgniemy po muzykę undergroundową. Do tej pory ominęliśmy szerokim łukiem muzykę niepokorną, a ów niezależny ruch nie pozostawił po sobie zbyt wiele nagrań o walorach antenowych. Nie sposób jednak pominąć poznańskiego Folk Blues Meetingu.
Audio
Wolna Grupa Bukowina
Wolna Grupa BukowinaFoto: PAP/Grzegorz Hawałej

Impreza łączyła wszystkie gatunki, style i nie stroniła nawet od tradycyjnego jazzu. Do tego liczne jug-bandy, elementy country and western, pieśni spirituals and the gospel, cały wachlarz bluesowych stylów i oczywiście sięgający korzeniami amerykańskiej ziemi folk.

Pierwszy cykliczny festiwal tego typu w Polsce to pomysł bluesmanów, jego organizatorem był Wiesław Królikowski. Na pierwszy meeting zjechało 50. wykonawców. W klubie OdNowa w dniach 23-25 marca 1977 roku grali Rattlesnake, Jug Band, Spirituals and Gospels Singers z Wrocławia, Jacek Skubikowski, Saloon. W kolejnym roku festiwalowym zagrała Wolna Grupa Bukowina i była to formacja najbardziej odbiegająca od bluesowej tradycji. Pojawienie się jej w tym charakterze każe nam ponownie zastanowić się nad pojemnością hasła folk.

***

Tytuł audycjiHistoria polskiego folku

Prowadził: Wojciech Ossowski

Data emisji: 18.01.2020

Godzina emisji: 7.50


gs

Zobacz więcej na temat: folk kultura ludowa
Czytaj także

Czesław Niemen i jego folkowe wycieczki

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 12:59
Artysta ikona, twórca legendarny, urodził się w lutym 1939 roku w Starych Wasiliszkach, obecnie na Białorusi. Młodość spędził na Grodzieńszczyźnie, tam pobierał pierwsze nauki na instrumencie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Folkowa ścieżka Bułata Okudżawy

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 09:00
Pieśni rosyjskie to osobny rozdział. Powinniśmy wspomnieć o nich, bo rosyjskie romanse popularne były i śpiewane przez różnych wykonawców, zarówno te tradycyjne, jak i te Wertyńskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Folkowe rytmy i 2 plus 1

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2019 09:00
W latach 70. wielu polskich artystów sięgało po folkowe utwory, inspirując się tym gatunkiem na fali istniejącej nowej mody. Do folku i folkrocka sięgnęła grupa 2 plus 1.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej i Eliza

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 09:00
Dekada gierkowska, czyli lata 70., obfitowała w najróżniejsze odmiany folku: od oficjalnej estradowej, zaprzęgniętej w kierat propagandowej sztuki folklorystycznej po folk zasłuchany w zachodnie nowinki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Auld Lang Syne. Na pożegnanie minionego

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2019 08:00
W kolejnym odcinku "Historii polskiego folku" pochyliliśmy się nad dawną szkocką pieśnią, w tradycji anglosaskiej śpiewaną tradycyjnie w wigilię Nowego Roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antoni Kania i Syrbacy

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2020 09:00
Bezpośrednią inspiracją dla artystycznych poszukiwań Antoniego Kani była emisja radiowa koncertu węgierskiej grupy folkowej w 1977 roku. To zdarzenie wywarło ogromny wpływ na geniusza z Grodziska i inspirując się dokonaniami Węgrów w sposobie traktowania muzyki ludowej i użytymi instrumentami stworzył naszych Syrbaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janusz Laskowski, ulubieniec Podlasia

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 09:00
Bohaterem kolejnego odcinka "Historii polskiego folku" był uwielbiany wśród Podlasian gitarzysta, kompozytor i aranżer, twórca takich hitów jak "Beata z Albatrosa" czy "Kolorowe jarmarki".
rozwiń zwiń