Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Tadeusz Wesołowski i Harmoniści

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2019 08:00
W powojennej Polsce na czoło w lansowaniu wykonawców wysunęło się Radio. Przemysł płytowy, nie licząc skromnych prób tzw. prywatnej inicjatywy dopiero podnosił się z ruin. Feliks Dzierżanowski był faworytem radia, przemysł płytowy stawiał zaś na Tadeusza Wesołowskiego i jego Harmonistów.
Audio
  • Tadeusz Wesołowski i Harmoniści (Dwójka/Poranek Dwójki)
materiały archiwalne
materiały archiwalneFoto: okładka płyty

Zapotrzebowanie na muzykę było ogromne, dla nowo powstałej „Muzy” nagrywała Orkiestra Ludowa pod batutą Jana Ignatowskiego. W 1948 roku mieli 10 płyt z wielkimi przebojami, dla porównania Harmoniści nagrali 33 płyty.

Młody Tadzio przyszedł na świat w 1918 roku w Warszawie w rodzinie złotnika - organisty amatora i akordeonisty grającego z powodzeniem na weselach. Tadzio, jako pięciolatek podjął naukę gry na skrzypcach, potem na trąbce, ale dopiero akordeon zawładnął jego duszą.

„Tata wspominał, że w dwudziestoleciu międzywojennym zostać dobrym harmonista nie było łatwo. Nauka u dobrego nauczyciela kosztowała bardzo dużo, dobry instrument też nie był tani, ale tata był uparty. Dziadek Teodor kupił mu guzikówkę. To był wtedy szyk i styl, to było coś!” ”- wspominał Wesołowskiego jego syn.

Szesnastoletni Tadeusz został muzykiem prawie zawodowym. Zaczął zarabiać duże pieniądze. Założył kwintet akordeonowy i stanął przed komisją Polskiego Radia.

Jak potoczyły się jego dalsze losy? Zapraszamy do odsłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Historia Polskiego Folku

Prowadzi: Wojciech Ossowski

Data emisji: 16.03.2019

Godzina emisji: 9.40

gs

Zobacz więcej na temat: folklor folk muzyka tradycyjna
Czytaj także

Początki pracy orkiestr Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2019 17:00
W Historii Polskiego Folku powróciliśmy do historii Polskiego Radia, a w szczególności do działających przy nim zespołów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Epoka orkiestr radiowych - Edward Ciuksza

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 09:00
Powojenna, nowa era należała nie do wytwórni płytowych, ale do radia. Wkroczyliśmy w epokę orkiestr radiowych. Pierwszy na estradzie pojawił się Edward Ciuksza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Orkiestra Mandolinistów Edwarda Ciukszy

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 09:00
W 1950 roku zostaje podpisana umowa między muzykami Orkiestry Mandolinistów Ciukszy, a Polskim Radiem. Na jej mocy grupa stała się pierwszym etatowym zespołem radiowym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Feliks Dzierżanowski i Polska Kapela Ludowa

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2019 09:00
Feliks Dzierżanowski jeszcze przed wojną jeździł w teren i zbierał melodie zafascynowany polskim folklorem, który uważał za najpiękniejszy i nie wiedzieć czemu, tak mało znany. Ubolewał nad polonusami, ich gustem muzycznym i sposobem grania, ale -  jak mówił - „kto miał ich tego nauczyć?”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zespół Harmonistów Wesołowskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2019 10:00
Zespół Tadeusza Wesołowskiego odradza się w roku 1947, najpierw jako kwartet, a potem kwintet. Funkcjonowały dwie nazwy Zespól Harmonistów i Zespół Akordeonistów.
rozwiń zwiń