- Leśne Ludki przekształciły się w większy zespół, kiedy połączyło się czterech kolegów - kontynuował opowieść sprzed tygodnia Wojciech Ossowski, znawca folku i propagator tego gatunku w Polsce. - Łączyło ich to, że byli absolwentami VIII Liceum im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przyjaźń przekształciła się we wspólną pasję braci Rychłych, Andrzeja Trzeciaka i Grzegorza Kawki.
Tak powstał kwartet, który od samego początku frapował brzmieniem...
Wojciech Ossowski
Klasyczne korzenie, i sama nazwa odwołująca się do Tomasza Jorgi, twórcy fletów z XVI wieku w Poznaniu, jak i sama forma kwartetu, ulubiona przez klasyków, zbliżała muzyków do muzyki poważnej, ale w swoich poszukiwaniach poszli oni w nieco inną stronę. A za nimi - wielu naśladowców.
To właśnie kwartet Jorgi sięgnął z ogromnym powodzeniem po muzyków, których twórczość gościła na estradach i w szkołach muzycznych. Włączyli do swojego repertuaru niektóre z dzieł Lutosławskiego czy Szymanowskiego, ale szczególnie inspirował ich Chopin. Płytę jemu poświęconą Jorgi wydali w 1995 roku nakładem Polskiego Radia i dziś ją sobie przypominamy.
CZYTAJ TEŻ: Kwartet Jorgi z bliska
***
Tytuł audycji: Historia polskiego folku
Prowadził: Wojciech Ossowski
Data emisji: 2.11.2020