Po wydaniu pierwszy dwóch albumów - pierwszego skocznego, wesołego, tanecznego, drugiego mrocznego, ponurego, darkfolkowego - Kwartet Jorgi wprawił wszystkich w stan oczekiwania. W którą stronę pójdą? Co nowego nagrają?
Następny przystanek w ich muzycznej przygodzie był bardzo istotny, bo aż podwójny: muzycy przygotowali materiał aż dwóch albumów. Nie były one przełomowe pod względem muzycznym, nie było na nich nowości, ale warto o nich wspomnieć ze względu na sposób nagrywania! - W naszych warunkach wówczas dość niecodzienny - opowiadał Wojciech Ossowski. - Było na nich pomieszanie, kompozycje krótsze, skoczne, żywe, garść wątków celtyckich, ale i nieco bardziej rozbudowane, mroczne, klimatyczne kawałki.
Aby je nagrać, muzycy wybrali się w maju 1988 roku do studia, które upatrzyli sobie w... zabytkowym grodzie w Biskupinie! Czemu akurat tam? "Chodziło o przestrzeń, głębszy oddech, zachciało nam się popatrzeć na drugi brzeg jeziora, poprzywowyłać czas zaprzeszły, nocą wiosenną w polskich Pompejach", pisał Maciej Rychły. Płyta "Kwartet Jorgi Vol. 1" to zapis tego magicznego pobytu nad brzegiem Gopła, zapis czterech nocy nagraniowych, w który muzycy wybrali się w podróż od Karpa aż po Irlandię, a nas zabrali z sobą.
Okładka pyty "Kwartet Jorgi Vol. 1"
Kwartet Jorgi, "Kwartet Jorgi Vol. 1" 1989
Bies
Wisielec
Bałkany
Multanki
Kośne Hamry
Aksak
Romanesca
Ballada Z Wiatrem
Tańce Irlandzkie (The Jig, The Reel)
Skład:
Waldemar Rychły - gitara
Andrzej Trzeciak - wiolonczela
Maciej Rychły - piszczałki pasterskie, sierszeńki, kukawki, multanki
Grzegorz Kawka - skrzypce, perkusjonalia
Wojciech Ossowski
CZYTAJ TEŻ: Kwartet Jorgi z bliska
***
Tytuł audycji: Historia polskiego folku
Prowadził: Wojciech Ossowski
Data emisji: 30.11.2020