Królestwo Pontu obejmowało nadmorskie tereny Kapadocji i ciągnęło się na wschód prawie do gruzińskiego obecnie Batumi. W latach 20. i 30. z powodu wojen i konfliktów etnicznych wielu pontyjskich Greków udało się na emigrację. Dziś tereny te wchodzą w skład Republiki Tureckiej, jednak wciąż mieszka tam niewielka pontyjska społeczność, posługująca się tradycyjnym dialektem. Jej przedstawiciele zachowują go m.in. w pieśniach.
W latach 20. i 30. z powodu wojen i konfliktów etnicznych wielu pontyjskich Greków udało się na emigrację. Dziś tereny te wchodzą w skład Republiki Tureckiej, jednak wciąż mieszka tam niewielka pontyjska społeczność, posługująca się tradycyjnym dialektem. Zachowują go m.in. w pieśniach. Choć ich melodie są wypadkową tradycyjnej muzyki Greków, czarnomorskich Turków (tzw. Karadeniz) i kaukaskich Lazów, język pontyjski pozwala im na zachowanie narodowej tożsamości. Muzyka pontyjska przybiera często formę śpiewanych eposów z towarzyszeniem smyczkowej liry (tzw. pontyjskiej, a przez Turków nazywanej karadeniz kemençe), ważnym jej elementem są również tańce.
W "Folk Expressie" zaprezentowaliśmy utwory wybitnych greckich śpiewaków, m.in.: Stathisa Nikolaidisa i Alexisa Parcharidisa.
Czym różni się lira turecka od greckiej? Zapraszamy do odsłuchania całości audycji.
***
Tytuł audycji: Folk Express
Prowadziła: Magdalena Tejchma
Data emisji: 20.01.2019
Godzina emisji: 15.30
gs/at