Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Nowy Rok Muzułmański. Dzień Odpuszczenia Win

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2024 00:01
"Oto przed nami Muzułmański Nowy Rok. Wraz z całym muzułmańskim światem jednoczymy się w pamięci o wydarzeniu, które dokonało się niespełna piętnaście wieków temu. Wtedy to prześladowania i ucisk ze strony politeistów spowodowały, że Prorok Muhammad i jego towarzysze zmuszeni zostali do emigracji z Mekki do Medyny, nazywanej wówczas Jasrib. To wydarzenie, nazwane hidżrą, stało się początkiem ciernistej drogi ku wolności i z woli Allaha Wszechmogącego zapoczątkowało proces otwierania się świata na islam" - pisał Tomasz Miśkiewicz, Mufti Rzeczypospolitej Polskiej, przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego Rzeczypospolitej Polskiej.
Muzułmański Nowy Rok ma przede wszystkim wydźwięk rodzinny
Muzułmański Nowy Rok ma przede wszystkim wydźwięk rodzinny Foto: Shutterstock

Święto to w Polsce obchodzą mahometanie (osiadli głównie na Podlasiu). W tradycji muzułmańskiej Nowy Rok jest świętem ruchomym  i nie ma charakteru religijnego. W hierarchii świąt dorocznych nie zajmuje tak wysokiego miejsca jak inne bajramy (święta).

Według księżycowego kalendarza muzułmańskiego uroczystości religijne odbywają się w terminach, zależnych od zmiany faz księżyca. Za początek roku przyjmuje się datę ucieczki Proroka Mahometa z Mekki do Medyny (hidżra) w 622 r. (według kalendarza gregoriańskiego) i obchodzi jako pamiątkę tego wydarzenia. Nie ma on tak hucznych obchodów jak np. znany nam Sylwester, kończący "stary", mijający rok, czy Nowy Rok, czyli pierwszy dzień rozpoczynającego się roku.

W wielu krajach muzułmańskich w ogóle nie praktykuje się uroczystości noworocznych, w innych są one nader skromne. Sprowadzają się głównie do kameralnych spotkań w gronie rodziny, przyjaciół, lub bliskich znajomych i słodkich poczęstunków. Obyczaj nakazuje aby podczas takich spotkań opowiadać sobie różne budujące historie z życia Proroka Mahometa. Zaleca się także modlitwę i pobożne rozmyślania.

Niekiedy w miejscowościach zamieszkałych przez większe skupiska Tatarów (Polaków o tatarskim rodowodzie), głównie w Kruszynianach i Bohonikach, a także w Białymstoku, stolicy regionu, z okazji Nowego Roku, w miejscowych restauracjach lub domach kultury, urządza się pokazy tatarskich tańców w tradycyjnych strojach, połączone z degustacją miejscowych dań.


Barbara Ogrodowska

Po więcej esejów na temat świętowania w różnych kulturach zapraszamy do działu ŚWIĘTUJEMY

Czytaj także

Purim - Święto Losów - radosny żydowski karnawał

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2022 00:01
Nazwa święta pochodzi od słów hebr. pur, purim, puryn oznaczających: los, przeznaczenie, losowanie. Ustanowiono je w poł. II w. p.n.e. w Persji (Iranie), we wschodnich gminach diaspory żydowskiej, prawdopodobnie w stołecznej Suzie, na pamiątkę oswobodzenia Żydów od prześladowań wezyra Hamana, dygnitarza na dworze króla Medów i Persów Achaszwerosza (Kserksesa I).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ramadan. Święty miesiąc postu i błogosławieństwa

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2024 09:00
Święty, błogosławiony miesiąc postu zwany ramadanem, obchodzony jest dziewiątego miesiąca w kalendarzu muzułmańskim, opartym na zmieniających się fazach księżyca. Jest to więc święto ruchome, którego daty zmieniają się z roku na rok. Uroczyście kończy się świętem Ramadan Bajram.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nouruz – perski Nowy Rok

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2024 00:01
Nouruz – perski Nowy Rok – przypada 21 marca, w dniu przełomu wiosennego. Historia święta sięga starożytnej Persji, a swoje znaczenie utrzymało także po przyjęciu na tym obszarze islamu. Poza współczesnym Iranem jest dziś obchodzone między innymi w Tadżykistanie, Afganistanie czy wśród Kurdów. 
rozwiń zwiń