Jan Kmita i Tadeusz Jedynak to urodzeni przed wojną skrzypkowie pochodzący z mikroregionu kajockiego - wsi Przystałowice Małe, leżącej na północ od Przysuchy. Reprezentują starą, transową i archaiczną manierę gry charakterystycznych dla regionu oberów zwanych niekiedy mazurami. Przystałowice Małe to mekka wszystkich fanów tradycyjnej muzyki radomskiej. Wcześniej zamieszkiwali tu dwaj inni wielcy muzycy - Jan i Piotr Gaca, od których zaczęła się sława tego miejsca.
- Miałem sześć lat i już grałem na skrzypcach - mówił Jan Kmita - a gdy miałem 10 lat, zagrałem na pierwszym weselu. Miałem trochę oleju w głowie i szybko się nauczyłem grać ze słuchu melodie, które mi podśpiewywano na weselach. Gdybym tego nie potrafił, przepędzono by mnie z takiego wesela.
Tadeusz Jedynak to artysta również bardzo popularny na Radomszczyźnie.
- Nikt mi nie pokazywał, jak trzeba grać - mówił 95-letni obecnie Tadeusz Jedynak. - Dopiero w 1935 roku Józef Kędzierski odkrył przede mną arkana gry na skrzypcach. Miałem wtedy 12 lat i kilka spraw związanych z muzyką dzięki Kędzierskiemu natychmiast pojąłem.
Nagrania, które zaprezentowaliśmy w "Kiermaszu pod kogutkiem", pochodziły z roku 2013. Zapraszamy do posłuchania niezwykle barwnych opowieści i transowej gry Jana Kmity i Tadeusza Jedynaka.
***
Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem
Prowadzi: Kuba Borysiak
Goście: Tadeusz Jedynak i Jan Kmita (muzycy tradycyjni)
Data emisji: 17.02.2019
Godzina emisji: 5.05
gs/at