Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Julia Doszna, "Tam na Łemkowynie"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2019 13:20
Trzecia nagroda w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2000.
Okładka płyty Julii Doszny Tam na Łemkowynie
Okładka płyty Julii Doszny "Tam na Łemkowynie"Foto: mat. pras.

"...Urodziłam się, gdy śnieg leżał jeszcze na stokach, lecz pączki miały rozwinąć się lada dzień. Mowa, którą w sobie noszę jest mową mojej ziemi, jej wiary, tęsknoty, radości. Kiedy jest mi smutno, idę posłuchać, co mówią drzewa. One mnie nigdy nie zawiodły. Gdy czuję, że żyję - śpiewam. Bo śpiew jest we wszystkim co żyje: w kwiatach i ptakach, w cieple słońca i chłodzie kropel deszczu, w potoku stromo spadającym i nawet w ciszy przydrożnego kamienia ukryte jest tajemne jego brzmienie" - tak sama o sobie pisała artystka.

Julia Doszna jest łemkowską śpiewaczką ze wsi Łosie w Beskidzie Niskim obdarzoną ciepłym i przejmującym głosem. Uczyła się śpiewać jeszcze w dzieciństwie.Techniki wokalne i umiejętność operowania głosem opanowała się w czasie pracy w „Łemkowynie”. Jednak po kilku latach postanowiła odejść z zespołu, gdyż miała wrażenie, że w grupie nie jest w stanie przekazać pieśni tak, jakby chciała. Stara się zachować i uwypuklić wszystkie charakterystyczne dla łemkowskiej melodyki cechy - czardaszowe rytmy, przeciągania, a nawet zawodzenia.

Bardzo piękna płyta monograficzna pieśni łemkowskich w wykonaniu artystki obdarzonej „źródlanym” głosem. Płyta o charakterze tradycyjnym, może być źródłem wiedzy o muzyce łemkowskiej. Maria Baliszewska

Julia Doszna miała trudne zadanie. Własnym głosem pokonała tyle instrumentów. Z jej pięknego głosu płynie prawda. Nie tylko o niej samej. Prawda o sąsiadach, o ojcach, całej tradycji ludu łemkowskiego. Korneliusz Pacuda

Spis utworów

  1. Tam na Łemkowynie
  2. A ty myła
  3. Ta pidu ja pidu
  4. Oj u sadu róża
  5. Pid obłaczkom
  6. Hora, hora i dołyna
  7. Oj wersze mij wersz
  8. Tam na hori
  9. Mychale, Mychale
  10. Sidyt ptaszok na czereszni
  11. Ked jem iszoł
  12. Janczyk, Janczyk
  13. Pokotyłsia horoszok
  14. Myła moja na Kyczeri stała
  15. Werba na wodoju
  16. Koło mojoj zahradoczky
  17. W zełenim haju
  18. A tam dołom
  19. Tam w horach Karpatach

materiały prasowe/at

Zobacz więcej na temat: folk Nowa Tradycja
Czytaj także

Śladami Łemków z Zyndranowej

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 15:00
W magazynie "Źródła" zaprosiliśmy do Muzeum Kultury Łemkowskiej w Beskidzie Niskim, które - po przerwie - znowu jest otwarte dla zwiedzających.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śladami kultury łemkowskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 08:00
Kolejną audycję "Kiermasz pod kogutkiem" poświęciliśmy kulturze łemkowskiej. Opowiedział o niej m.in. kierownik Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Kyczera" Jerzy Starzyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wspomnienia z dawnej Łemkowszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2019 15:50
W dniach 26-27 lipca w Ługach koło Strzelec Krajeńskich odbywa się 29. Łemkowska Watra. W audycji zaproszaliśmy słuchaczy na spotkanie z Łemkami mieszkającymi w tamtych okolicach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łemkowszczyzna. "Tam można poczuć się jak w domu"

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2019 14:00
- Łemkowie są bardzo serdeczni, choć dawniej byli równie bardzo nieufni - mówił Tadeusz Konador, muzykolog. - Jeśli zdobyło się jednak ich zaufanie, człowiek stawał się ich rodziną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Każda lyszka swij chwist chwalyt" - przysłowia łemkowskie

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 06:00
Ostatnia audycja “Kiermasz pod kogutkiem” była poświęcona tematom łemkowskim, bojkowskim i nadsańskim. Słuchaliśmy opowieści o dawnych łemkowskich przysłowiach, które zebrała Łemkini, regionalistka Anna Wirchniańska.
rozwiń zwiń