Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Janusz Prusinowski Trio, "Mazurki"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 12:20
Druga nagroda w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2008.
okładka płyty
okładka płytyFoto: materiały promocyjne

Janusz Prusinowski. Koncert na festiwalu Nowa Tradycja 2018 Janusz Prusinowski. Koncert na festiwalu Nowa Tradycja 2018

Jak pisał Janusz Prusinowski: "(…) Mazurek to trójmiarowy, kolisty ruch odczuwalny pod powierzchnią zjawisk tego świata. W jego pulsie mieści się zarówno podział na dwa i cztery jak na pięć i siedem. Przesunięcia akcentów – nie wydumane, ale wynikające z kroków tancerzy – zawijają, zakręcają, podważają logikę melodii stawiając ją w nowym, nieoczekiwanym świetle. Człowiek wyzwala się z korpuskularnego, metronomicznego doświadczania czasu i wypływa na szerokie wody. To już nie jest rubato ale prajęzyk wspólny ludziom i… ptakom. Pamiętam pewien świt, gdy w lesie nieopodal Rdzowa obudził mnie ptasi koncert, po chwili zaś słuchałem gry Jana Ciarkowskiego i Piotra Gacy. Nie ma zasadniczej różnicy, pomyślałem wtedy i nadal tak myślę". 

„(…) Muzykanci z miasta z wiejskimi śpiewaczkami stopili się w jedno w duchu Mazurka (…), który mimo swojej egzotyki i pierwotnej prostoty staje się czymś poruszającym słuchaczy nawet z zupełnie innych kręgów estetycznych, kulturowych. To doprawdy sztuka odnaleźć tę „dzikość serca” i szczerze dodawać „skrzydeł”, choćby na flecie i szałamai. Słuchając unikatowych nagrań prof. A. Bieńkowskiego, który opatrzył ten album swoim komentarzem, można w końcu zrozumieć, że ta „Brzydota” naturszczykowskich – autentycznych korzeni może być aż piękna i urzekająca swoją dzikością i siermiężnością nie do podrobienia.

W przypadku „Mazurków” to jednak nowa jakość zrodzona z miłości i ta magia zaklęta w mozaice kamyków…” skomentował ten album Włodzimierz Kleszcz.

„(…) Mazurki, oberki, kujawiaki grane i śpiewane na płycie są oryginalnymi melodiami konkretnych skrzypków, nazywają się nawet: Lewandowskiego, Jedynaka, Metów, a jednocześnie jest to autorska wypowiedź Prusinowskiego. – Jest czas na praktykowanie u mistrza, na poznanie jego stylu i tajników gry – mówi Prusinowski, a potem się idzie na swoje i gra się tak, jak serce dyktuje, w tym fachu zawsze tak się działo. Teraz, swobodnie władając językiem wiejskich skrzypiec Prusinowski mówi o tym co w jego duszy gra. Tworzy pomost między przeszłością, a tym co tu i teraz.

Nagranie na płytę muzyki, która w istocie swej powstaje z dynamiki ciała, z tego co dzieje się między muzykantami a tańczącymi to duże wyzwanie. Fakt, że rytm na bębnie i basach grają tu świetni tancerze, Piotr Piszczatowski i Piotr Zgorzelski, bardzo pomaga. Flet drewniany i szałamaja (Michał Żak), doskonale zgrane ze skrzypcami, dodają wrażenie trójwymiarowości nagrania, przestrzeni" - pisała Jagna Knittel.

Spis utworów

1. Rawski
2. Nie było i ni ma
3. Dziąga
4. Kołyskowy
5. Kujawiak
6. Chłopolek
7. Lewandowskiego
8. Lubelski
9. Łąkowy
10. Metów
11. Cyranka
12. Podróżny
13. Powiślak
14. Jedynaka

Skład zespołu

  • Piotr Piszczatowski – bębenek, baraban, basy
  • Janusz Prusinowski – skrzypce, cymbały, śpiew
  • Michał Żak – flet drewniany, szałamaja

Gościnnie

  • Maria Pęzik – śpiew
  • Maria Siwiec – śpiew
  • Piotr Zgorzelski – basy

  
materiały prasowe/at

Zobacz więcej na temat: folk Nowa Tradycja
Czytaj także

Prusinowski: zaczęliśmy cenić nowych Kolbergów

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2015 15:00
O plonach Roku Kolberga (2014) rozmawialiśmy z Januszem Prusinowskim, zasłużonym promotorem i interpretatorem muzyki tradycyjnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janusz Prusinowski. Chochoł multiinstrumentalista

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2017 13:00
– To wyzwanie, ale także niezwykła postać, niezwykły obraz i niezwykłe słowa – mówił muzyk, który podczas Narodowego Czytania "Wesela" Wyspiańskiego w Ogrodzie Saskim wcielił się w postać Chochoła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowa Tradycja 2018. Janusz Prusinowski: zakochałem się w tej dzikiej muzyce

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2018 13:10
- Najpierw była fascynacja mazurkami i oberkami, muzyką w wydaniu nieociosanym, a potem szukaliśmy sposobu, jak ją grać, żeby to była muzyka, która obroni się w każdych warunkach – mówił w Dwójce lider zespołu Kompania Janusza Prusinowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premiera płyty "Po śladach" - Janusz Prusinowski Kompania

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2018 16:00
Na płycie "Po śladach" znalazły się zarówno starożytne obery, wykrzykiwane wyrywasy i improwizowane mazurki jak i utwory powstałe z poetyckiej refleksji. Goścmi "Źródeł" byli lider kapeli Janusz Prusinowski Kompania i Michał Żak, którzy ujawnili słuchaczom kulisy powstania najnowszej, czwartej płyty swojego zespołu.
rozwiń zwiń