Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Trebunie-Tutki i Quintet Urmuli, "Duch gór"

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 12:08
Druga nagroda w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2016.
Trebunie-Tutki i Quintet Urmuli, Duch gór
Trebunie-Tutki i Quintet Urmuli, "Duch gór"Foto: mat. pras.

Podhalańscy Górale spod Giewontu i Gruzini spod Kazbeku, to od wieków "ślebodni", czyli wolni i niezależni pasterze i wojownicy, niepodlegli, sprawiedliwi, dumni i honorowi. Ich muzyka i mocny, wielogłosowy męski śpiew, będąca dominującą częścią obu kultur, te cechy mocno podkreśla. „Duch Gór” to projekt, w którym po raz pierwszy spotykają się obie prastare tradycje muzyczne. Tworzą go dwa uznane w swoich regionach zespoły – Trebunie-Tutki z Zakopanego i Urmuli Quintet z Tibilisi. Wykorzystując pasterskie instrumentarium i tradycyjną polifonię, muzycy wskrzeszają podhalańsko-kakuazkie duchy przodków, legendarnych herosów gór.

Trebunie-Tutki - to najsłynniejsza w Polsce muzykująca od pokoleń góralska rodzina. Jako pierwszy zespół z Polski rozpoczęli przed laty dialog z odmiennymi kulturowo i geograficznie gatunkami muzycznymi, m.in. z jamajską gwiazdą roots reggae Twinkle Brothers i Adrianem Sherwoodem.

Urmuli Quintet - to gruziński zespół powstały w 1994 roku, ratujący od zapomnienia tradycje muzyczne tej kultury. Ich repertuar składa się zarówno z autorskich, jak i tradycyjnych utworów muzyki instrumentalnej oraz charakterystycznych dla gruzińskiego folkloru pieśni polifonicznych, z których najstarsze sięgają średniowiecza. Gruziński śpiew polifoniczny wpisany został na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości w 2008. Gruziński kwintet śpiewaków i multinstrumentalistów Urmuli od ponad 20 lat pielęgnuje tradycje muzyczne swojej kultury. Zespół ma w swoim repertuarze charakterystyczne dla różnych regionów Gruzji pieśni polifoniczne i muzykę instrumentalną. Najstarsze pieśni wielogłosowe śpiewane przez Urmuli pochodzą ze średniowiecza, a ich struktura zróżnicowana jest regionalnie. Podczas koncertów wykorzystują tradycyjne gruzińskie instrumentarium, m.in. lutnie panduri i chonguri, podwójnostroikowy dęty drewniany duduk (wpisany również na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości) smyczkowe chuniri, flet salamuri oraz dudy chiboni.

Projekt „Duch gór” powstał we współpracy wydawnictwa Unzipped Fly Records z Culture.pl oraz Programem 2 Polskiego Radia.

Spis utworów

  1. Powstańcie przodkowie
  2. Moja dziewczyno
  3. Do tańca
  4. Na zbój
  5. Moja Frejerka Ciupazka
  6. Pożegnanie
  7. W lesie
  8. Hej Giewoncie
  9. Między wschodem a zachodem
  10. Redyk
  11. Ballad

Skład zespołu

  • Krzysztof Trebunia-Tutka – śpiew, skrzypce, koza podhalańska, dwojnica, fujara bezotworowa, gwizdanie, dzwonki owcze, róg
  • Anna Trebunia-Wyrostek – śpiew, basy podhalańskie, wyskanie
  • Jan Trebunia-Tutka – altówka, śpiew 
  • Andrzej Polak – skrzypce, śpiew
  • Kuba „Bobas” Wilk – kontrabas
  • Nugzar Kavtaradze – śpiew, phanduri, duduk
  • Shalva Abramashvili – śpiew, chuniri david ratiani – śpiew, chonguridabali bani
  • Tamaz Mamaladze – śpiew, phanduribani, gudastviri
  • Gela Tabashidze – śpiew, salamuri

materiały prasowe/at

Zobacz więcej na temat: folk Nowa Tradycja
Czytaj także

Źródła: Urmuli na Nowej Tradycji 2009

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2009 12:03
30 kwietnia 2009, godz. 15:00
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trebunie Tutki i Urmuli na gruzińskim szlaku

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2016 00:02
- Szukamy ducha gór nie tylko w naszym Giewoncie i nad tatrzańskimi stawami. Ruszyliśmy do Gruzji i tam odnajdujemy siebie na nowo - mówił w Czwórce Krzysztof Trebunia-Tutka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

3. "Duch gór" – Trebunie Tutki & Quintet Urmuli

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2017 17:06
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trebunie Tutki i Quintet Urmuli z "Duchem gór" w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2019 20:00
Podhalańscy górale spod Giewontu i Gruzini spod Kazbeku to od wieków "ślebodni", czyli wolni i niezależni pasterze i wojownicy, niepodlegli, sprawiedliwi, dumni i honorowi.
rozwiń zwiń