Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Wydawnictwo Muzyka Odnaleziona i „Muzykanci od Rzeczycy”

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 10:40
Trzecia nagroda ex aequo w konkursie na Fonogram Źródeł 2021. 
Muzykanci od Rzeczycy
Muzykanci od RzeczycyFoto: mat.pras.


Dlaczego Rzeczyca? Ni to wieś, ni miasteczko, w środkowej Polsce, na marginesie świata, stała się ikoną jednego z najciekawszych mikroregionów muzycznych w kraju? Popatrzmy na mapę: większość muzyków nagranych na płycie mieszkała w promieniu ok. 10 km od Rzeczycy. Miejscowości: Łęg, Grotowice, Zawady, Glina, Gaj, Sadykierz, Bobrowiec – wyznaczają obszar, w jakim muzykanci jeździli grać na weselach.
Rzeczyca leży ok. 5 km na północ od Pilicy. To ważne, bo rzeka to również granica z regionem Opoczyńskim. Zachodnią granicę Rzeczyckiego wyznaczają Lasy Spalskie. Od północy zagrażają wpływy miasta: Rawy Mazowieckiej. Miejscem wspólnych spotkań były niedzielne msze w Rzeczycy i odpusty.
W moich rozmowach z Kazimierzem Meto czy Józefem Szafrańskim, obaj podkreślali, że mistrzami ich młodości byli: „Walosek”, Jan Cabała z Gaju, Andrzej Chaber (mówiono na niego „Hober”) z Bobrowca, Jan Ozimek, Michalik z Sadykierza, Drewnic z Rawy i wielu innych, o których pamięć już się zatarła. Większość grała z basami, które robił i naprawiał Cabała. To dzięki niemu basy w tym rejonie przetrwały tak długo, chociaż w okolicy królowała harmonia.

Andrzej Bieńkowski

Muzyka bardzo prymarna, archaiczna, prosta i przejmująca. Nawet tam, gdzie na nagraniach nikt nie śpiewa, czuć mocne osadzenie tej muzyki w śpiewie, czasem słyszalne też u skrzypków, nieświadomie mruczących, stękających czy „słyszalnie myślących” melodie wygrywane na instrumencie. Gdyby ktoś zapytał mnie, jak brzmiała muzyka wiejska przed 200 laty, to włączyłbym te nagrania.

Janusz Prusinowski

[…] z tą niewielką, geograficzną przestrzenią związanych jest mnóstwo działających na wyobraźnię historii o randze mitu. Spała, z jej carską architekturą i międzywojenną „polskością”, uznającą wreszcie wieś za równorzędnych obywateli. Romański kościółek, szwajcarskie wille i wakacje Tuwima w Zakościelu. Bażantarnia, polowania i nocne czuwania przed dzikami, „na Glinie”. Farbiarnia w Rzeczycy i niezwykłe, poetyckie nazwy kolorów na tutejszych pasiakach: niebowy, wiatrowy, wściekły, lekstrycny… Zamek w Inowłodzu i jego włoscy konstruktorzy, którzy zasiedlili okolicę, zostawiając po sobie włoskie nazwiska (w starych dokumentach pana Kazimierza nazwisko było pisane Metto).

Maciej Filipczuk

Zobacz więcej na temat: folk Nowa Tradycja
Czytaj także

Bramy Nieba na płycie i koncercie

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2018 17:37
Gościem "Poranka Dwójki" będą członkowie projektu, który w tym roku zdobył Grand Prix na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bramy Nieba: prastare modlitwy żydowskie w nowej formule

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2018 14:00
- Najstarsza pieśń, która znalazła się na tej płycie, pochodzi z II wieku naszej ery - mówiła w Dwójce Anna Woźnicka z zespołu Vocal Varshe, który wspólnie z Michałem Jacaszkiem i wiolonczelistką Anną Śmiszek-Wesołowską nagrał album "Bramy Nieba".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bramy nieba

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 09:10
Requiem Records 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grand Prix Nowej Tradycji 2018 - spotkanie z Vox Varshe

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 12:15
Gośćmi audycji będą Anna Woźnicka i Olga Wądołowska z zespołu Vox Varshe oraz Michał Jacaszek, czyli laureaci Grand Prix konkursu Nowa Tradycja 2018. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bramy Nieba: Vox Varshe feat. Jacaszek

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 11:50
Laureat Grand Prix 21. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja” 2018
rozwiń zwiń