Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Pisanki

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 10:00
- Pisanki batikowe to takie, które piszemy rozgrzanym woskiem. Pisanki koronkowe to wydmuchane i wymalowane kraszanki, które ubieram w koronkową sukieneczkę  - tak o zdobieniu jajek wielkanocnych w "Cudowytwórcach" opowiadała Laura Bziukiewicz.
Audio
Pisanki Laury Bziukiewicz
Pisanki Laury BziukiewiczFoto: Patrycja Zisch

Jajko to pradawny symbol życia i odrodzenia, za pisankami idzie cała magia związana z Wielkanocą. Nie ma chyba drugiego obrzędowego elementu tak mocno wpisanego w religię katolicką  jak pisanka.

Koronkowe jajko zaczyna się od stworzenia wzoru, w zależności czy jest to jako kurze, gęsie czy strusie. - Całe lato zbieram jajka, przy robieniu jajecznicy czy placków zbieram wydmuszki z jajek. Mąż te jajka maluje, a ja ubieram je w koronki - opowiadała Laura Bziukiewicz. - Pisanki są bardzo delikatne, ale taka jest ich natura. Pisanka musi krótko żyć, aby co roku móc robić je od nowa. Dzięki temu wprowadzamy do domu odświętny, obrzędowy charakter Wielkanocy.

***

Audycja: Cudowytwórcy

Przygotowała: Patrycja Zisch

Data emisji: 11.04.2020

Godzina emisji: 8.50


Czytaj także

Skarby inspirowane tradycją

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2020 06:00
- Urodziłam się w rodzinie artystów ludowych. Moja mama rzeźbiła ze słomy, a tata - w drewnie - mówiła Elżbieta Świderek, artystka, która pochodzi z Białej Rawskiej, wychowywała się w Rylsku Dużym koło Rawy Mazowieckiej, a obecnie mieszka w Skierniewicach
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kurpiowskie skarby spod palców ludowych artystów

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2020 06:00
W najbliższym "Kiermaszu pod kogutkiem" posłuchamy o Bożym Obiedzie, kurpiowskim zwyczaju mającym pomóc potrzebującym duszom zmarłych przodków, oraz odwiedzimy Muzeum Kurpiowskiego w Wachu, po którym oprowadzą nas założyciele i prowadzący - Laura i Zdzisław Bziukiewiczowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mistrz rzemiosła artystycznego - Adam Doleżuchowicz

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 11:13
Był stolarzem, rzeźbiarzem, malarzem i snycerzem. Najbardziej lubił wykonywać "monumenty miniaturowe", a znany był z oryginalnego, własnego stylu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Malarstwo na szkle Jana Bachledy-Żołnierczyka

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2020 05:30
- Zawsze miałem smykałkę do rysunku, lubiłem rysować jeszcze jako mały chłopak. Była to dla mnie duża pasja. Nie jestem przekonany czy na lekcjach rysunku miałem dobre noty, bo co innego mi kazali, a co innego ja chciałem. Po prostu na początku lubiłem rysować i nie miałem z tym żadnych konkretnych planów - wspominał w "Cudowytwórcach" Jan Bachleda-Żołnierczyk.
rozwiń zwiń