Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Tańczymy starą babę i olendra

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2020 09:00
- Partnerzy podczas tego tańca ustawieni są w ujęciu półokrągłym zamkniętym czyli dyszlowym. W tym trzymaniu poruszają się raz do środka koła, raz na zewnątrz. Potem pary wykonują przytupy - tłumaczył Mariusz Żwierko z Zespołu Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone" i Woda na Młyn, opisując tajniki dwóch kolejnych tańców ludowych.
Audio
  • O tańcu stara baba opowiada Mariusz Żwierko (Dwójka/Pierwsze kroki)
Tancerze zespołu Woda na Młyn tańczą starą babę.
Tancerze zespołu Woda na Młyn tańczą starą babę.Foto: Maciej Lubiejewski

Cwał, cwał, zeskok, cwał, cwał, zeskok. Przytup jedną, przytup drugą, cztery kroki w obrocie - ta m.in. sekwencja z powtórzeniami składa się kurpiowski taniec stara baba. Jego schemat może się wydawać prosty i monotonny, ale jego atrakcyjność, a zarazem i trudność rośnie wraz z narastającym tempem. 

Na Kurpie Zielone taniec ten przybył najprawdopodobniej z Mazur, gdzie nazywano go babą lub rainlenderem. Podobnie jak inny kurpiowski taniec, olender, który na Warmii i Mazurach funkcjonował pod nazwą "puszczany", a w niemalże identycznej wersji znano go także na Górnym Śląsku - tam nazywał się reinlander. Ta forma taneczna lub związane z nią melodie pojawiają się również w Austrii, Szwajcarii, w Skandynawii, na Bukowinie. 

***

Tytuł audycjiPierwsze kroki

Przygotował: Piotr Dorosz

Gość: Mariusz Żwierko (Kierownik ZPiT „Kurpie Zielone”, zespół Woda na Młyn)

Data emisji: 18.07.2020

Godzina emisji: 8.50

Czytaj także

Oberek

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 09:00
- Obok mazurka i kujawiaka to jeden z tańców w rytmie mazurkowym. Jest to taniec wirowy w metrum 3/8 - opowiadał Mariusz Żwierko z Zespołu Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone" i Woda na Młyn. - Jego zasadniczy krok to trzy drobne kroki z których każdy ma jednakowa wartość. Są to kroki krótkie suwane, wykonywane na całych stopach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kujawiak

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2020 09:00
- Spokojny, liryczny, nastrojowy, zmysłowy, zalotny. To improwizowany taniec wirowy wykonywany gładko, zazwyczaj w ujęciu zamkniętym lub otwartym. Obok oberka i mazura należy do tańców z rytmem mazurkowym - tłumaczył Mariusz Żwierko z Zespołu Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone" i Woda na Młyn.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tańczymy walca

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 08:00
- Cała Europa tańczyła walce, zawędrowały w wiele zakątków kontynentu. Krążyły po nim, nabierały lokalnych cech wykonawczych, elementów, stawały się częścią innych tańców - mówił o tym najpopularniejszym chyba rodzaju tańca Mariusz Żwierko z Zespołu Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone" i Woda na Młyn.
rozwiń zwiń