Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Historia Niewypłakana: Nowy Waliszów

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2022 09:00
Nowy Waliszów. Tam wszyscy płakaliśmy. Po prostu wszyscy – cała nasza ekipa, która nagrywała to spotkanie, płakała. Płakały wszystkie osoby, które słuchały naszych rozmówców... Tak spotkanie w Nowym Waliszowie wspomina Joszko Broda. 
Audio
  • Historia Niewypłakana: Nowy Waliszów (Dwójka/Historia Niewypłakana)
historia niewypłakana Stary Waliszew, archiwum rodzinne Antoniego Szyposza
historia niewypłakana Stary Waliszew, archiwum rodzinne Antoniego SzyposzaFoto: Maciej Broda

Nowy Waliszów, w powiecie kłodzkim. To tam po II wojnie światowej przesiedlono mieszkańców m.in. Tarnowicy Polnej w powiecie tłumackim (woj. Stanisławowskie II RP). 

- Mama pisze i płacze: Zbyszek, mi się wszystko przypomina. Czuje nienawiść, nie zapomni tego, co oni zrobili nam. „Ja nazywam się Zofia Koniuszek mam 88 lat. Pochodzę z rodziny Sapajów. Miałam dużo rodzeństwa, było nas siedmioro. Rodzice pracowali. Gdy wybuchła II wojna światowa, to byłam małą dziewczynką. Ale co pamiętam, to opowiem.

Wszyscy poumierali, tylko ja żyję i pamiętam. Ja się bardzo bałam. Po wojnie było jeszcze gorzej. Ludzie umierali z głodu, na tufus. Napadali z siekierami i zabijali całe rodziny. Bałam się bardzo, tuliłam się do mamy…” i co…? – pyta, czytając ze łzami matczyne wspomnienia, Zbigniew Koniuszek. – „Nasza wieś była bardzo piękna. Nazywała się Tarnowica Polna…”

O doświadczeniach z lipca 1945 r. oraz o przedwojennym życiu w Tarnowicy polnej opowiadali: Danuta Koniuszek, Zbigniew Koniuszek, Antoni i Jan Syposz.

***

Tytuł audycji: Historia Niewypłakana 

Prowadził: Joszko Broda

Data emisji: 9.07.2022

Godzina emisji: 8.50


Czytaj także

Siłą w nie swoim domu. Losy przesiedleńców na Dolny Śląsk

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2022 10:00
14 czerwca 2022 r. w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbył się koncert Joszka Brody i Gości pt. „Dolny Śląsk”. Wydarzenie inaugurowało projekt Instytutu Pamięci Narodowej „Historia niewypłakana”. Projekt zakłada dotarcie do szerokiej publiczności z przekazem ukazującym Dolny Śląsk jako miejsce wyjątkowe pod względem wielokulturowości i troski o własne dziedzictwo
rozwiń zwiń