Historia Niewypłakana: Węgliniec
Ostatnia aktualizacja:
06.08.2022 09:00
W szóstym odcinku „Historii niewypłakanej” odwiedzamy Węgliniec – miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie zgorzeleckim, położone o 3 kilometry na północ od Czerwonej Wody, której historie mieszkańców przedstawiliśmy Państwu w poprzednim odcinku.
Izba PodolskaFoto: Bogdan Walczak
21 lutego 1945 Węgliniec został opanowany przez 278. korpus generała lejtnanta Akimowa wchodzący w skład 52. armii radzieckiej. Do tego czasu z 5000 mieszkańców niemieckiego Kohlfurt, czyli późniejszego Węglińca, w miejscowości pozostało nie więcej niż 30 Niemców, w większości starsze osoby w tym ksiądz Willibald Fruntke mieszkający do 1946 roku na plebanii kościoła parafialnego. Pani Janina Kramarzewska tak wspomina ten okres: „Kto przyjechał prędzej, to zajął sobie lepsze domy. No bo były puste. To znaczy w niektórych Niemcy jeszcze byli, ale oni wiedzieli, że też muszą swoje domy opuścić. Ale tak kto zajął, to było jego. A kto późnej dojechał, temu pozostawały już gorsze domy. Tak było. Kto miał Kartę Polaka, ten dostał dom za darmo, a kto nie miał, to musiał sobie kupić dom od Państwa”.
Historie niewypłakane opowiadały mieszkanki Węglińca: Rudolfina X, Sława Borowitz i Janina Kramarzewska. Cykl „Historia niewypłakana” przygotowuje dla Państwa Joszko Broda.
***
Tytuł audycji: Historia Niewypłakana
Prowadził: Joszko Broda
Data emisji: 06.08.2022
Godzina emisji: 8.50