Historia

"Kto publicznie znieważa znak Polski Walczącej, podlega karze grzywny"

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2014 18:40
Otaczanie znaku znak Polski Walczącej "czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej" - przewiduje ustawa przyjęta przez Sejm. Za znieważenie tego znaku grozić będzie grzywna.
Znak Polski Walczącej
Znak Polski Walczącej Foto: Wikipedia/Bastianow (Bastian)

II wojna światowa: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

W głosowaniu udział wzięło 434 posłów. Za przyjęciem ustawy było 432 posłów, jeden był przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.

Propozycja ochrony znaku - charakterystycznej kotwicy znanej z okresu okupacji i powstania warszawskiego - trafiła do sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu w 2013 roku jako projekt nowelizacji ustawy o Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Przepisy przygotowali posłowie PO. Po zmianach zaproponowanych w podkomisji kultury ustawa nosi tytuł "o ochronie Znaku Polski Walczącej".

Co jest zapisane w ustawie?

W ustawie zapisano, że "Znak Polski Walczącej, będący symbolem walki polskiego narodu z niemieckim agresorem i okupantem podczas II wojny światowej, stanowi dobro ogólnonarodowe i podlega ochronie należnej historycznej spuściźnie Rzeczypospolitej Polskiej". Zapisano też, że "otaczanie Znaku Polski Walczącej czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej".

"Kto publicznie znieważa Znak Polski Walczącej, podlega karze grzywny" - brzmi kolejny artykuł ustawy, która przewiduje też, że do postępowania w sprawach dotyczących ochrony znaku stosuje się przepisy Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

W głosowaniu posłowie odrzucili poprawkę PiS, zgodnie z którą ustawa miała przypominać, że znak Polski Walczącej jest symbolem walki o niepodległość również w okresie powojennym.

"Dobro ogólnonarodowe"

Ochronę znaku Polski Walczącej zainicjowali weterani II wojny światowej, zrzeszeni m.in. w Związku Powstańców Warszawskich i Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej. - Ten znak malowałem na płotach, na murach setki, może tysiące razy w czasie okrutnej okupacji niemieckiej. To było dużą odwagą, my młodzi ludzie nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy - wspominał na posiedzeniu sejmowej kultury Edward Kwiatkowski z zarządu Światowego Związku Żołnierzy AK.

Projekt ustawy o ochronie Znaku Polski Walczącej nie wzbudził zastrzeżeń Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. - Dla nas ten znak jest znakiem podziemnego Wojska Polskiego, Armii Krajowej (...). Dla nas zawsze był dobrem ogólnonarodowym: najpopularniejszym, najważniejszym symbolem graficznym oporu i walki narodu przeciwko agresorom i okupantom" - mówił sekretarz Rady Andrzej Krzysztof Kunert.

Ustawa dotycząca ochrony prawnej znaku Polski Walczącej trafi teraz do prac Senatu.

___________________________________________________________________________________

Kotwica jako znak Polski Walczącej została wybrana w konspiracyjnym konkursie w 1942 r. Do Biura Informacji i Propagandy KG AK, które ogłosiło konkurs, nadesłano 27 propozycji. Autorką zwycięskiego projektu była harcerka Anna Smoleńska, która studiowała historię sztuki na tajnym Uniwersytecie Warszawskim.

Podczas okupacji znak symbolizujący walkę o niepodległość malowano na murach polskich miast. Dwie połączone litery P i W, tworzące kotwicę Polski Walczącej, umieszczane były na budynkach związanych z powstaniem warszawskim i walkami toczonymi w czasie drugiej wojny światowej, m.in. odbitym z rąk Niemców gmachu PAST-y.

>>>Polskie Radio zaprasza na audycje poświęcone Powstaniu Warszawskiemu>>>

>>>Pamiętamy o Powstaniu Warszawskim - zobacz serwis specjalny Polskiego Radia>>>

>>>Serwis portalu PolskieRadio.pl poświęcony Powstaniu Warszawskiemu>>>

mr, PAP

Czytaj także

"Powstańcy pokazali światu, że wolność jest wartością najwyższą"

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 21:34
Powstanie Warszawskie dało nadzieję na wolność kolejnym polskim pokoleniom - mówili prezydent Bronisław Komorowski i powstańcy podczas apelu poległych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmarł generał Stefan Bałuk "Starba"

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2014 16:15
Był fotoreporterem wojennym, uczestnikiem powstania warszawskiego i honorowym obywatelem stolicy. 15 stycznia ukończył sto lat. Stefan Bałuk był Cichociemnym - elitarnym żołnierzem jednostki specjalnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Warszawskie w kinach. Wyjątkowy pokaz

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2014 07:30
Około 100 powstańców zostało zaproszonych do Teatru Wielkiego na uroczysty pokaz filmu "Powstanie Warszawskie". Obraz powstał z fragmentów powstańczych kronik.
rozwiń zwiń