Historia

Nikt już nic nie pamięta

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2011 10:00
Polscy archeologowie kontynuują prace w Ostrówkach na Wołyniu. W czasie II wojny światowej doszło tam do masowych mordów ludności polskiej.
Audio
Wołyń, okolice Ostrówek. Tu kiedyś były polskie wsie
Wołyń, okolice Ostrówek. Tu kiedyś były polskie wsieFoto: fot. Piotr Pogorzelski (IAR)

Po Ostrówkach nie ma już nawet śladu. Podobnie, jak po innych wsiach na Wołyniu, w których mieszkali Polacy. Ukraińcy, z którymi rozmawiałem w tych okolicach nie ukrywają, że doszło tam do zbrodni. Podkreślają jednak, że ten temat nie jest omawiany w ich rodzinach. Stepan, ze wsi Sokół, który pracuje obecnie przy przygotowaniach polskiego cmentarza do wizyty prezydentów Polski i Ukrainy na przełomie września i października pamięta, iż o tym, co wydarzyło się 67 lat temu mówiono w jego domu. „Już teraz nie ma takich starych ludzi, może kilku jest, którzy pamiętają” - dodaje. Stepan, który pomagał mi znaleźć cmentarz, wie dokładnie, gdzie były polskie wsie. „Tam była wieś, spalili [Polaków] w stodole, potem przenieśli na cmentarz, moja mama, która już nie żyje, o tym mówiła” - mówi pokazując pole zarosłe obecnie chwastami.

W 1943 ukraińscy nacjonaliści wraz z miejscową ludnością zabili ponad tysiąc Polaków mieszkających w okolicach Ostrówek. Polscy archeologowie badają teraz - tak zwane - pole śmierci, gdzie pochowano około trzystu zabitych.

Czytaj także

Kolejne masowe groby odkryto na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2011 16:15
Polscy archeolodzy znaleźli w Ostrówkach na Ukrainie masowe groby ofiar "Rzezi wołyńskiej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolejna ekshumacja ofiar rzezi na Wołyniu

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2011 06:57
Polscy archeolodzy wyjeżdżają na Wołyń, gdzie rozpoczną ekshumacje Polaków z nieistniejących już wołyńskich wsi Ostrówki i Wola Ostrowiecka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekshumacja na Wołyniu

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2011 15:15
Na tak zwanym "trupim polu" w pieciu zbiorowych mogiłach spoczywa około 300 ciał. Według wstępnych badań, większość to kobiety i dzieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archeolodzy na polu śmierci po rzezi Wołynia

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2011 17:38
Prawdopodobnie około 300 osób spoczywa na tak zwanym trupim polu w nieistniejących już Ostrówkach na Wołyniu.
rozwiń zwiń