Blisko 360 mln zł zostanie przeznaczone z budżetu państwa na sfinansowanie wieloletniego programu "Budowa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku".Program będzie realizowany w latach 2011-14 pod nadzorem ministra kultury - zdecydowała we wtorek Rada Ministrów.
Rząd podjął uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego "Budowa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku" przedłożoną przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Jak napisano w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów, budowa muzeum jest realizacją zapowiedzi premiera Donalda Tuska, który w grudniu 2007 r. mówił o konieczności powołania instytucji ukazującej II wojnę światową ze wspólnej perspektywy: polskiej i europejskiej. Pierwszym krokiem do realizacji tego pomysłu było powołanie 1 września 2008 r. prof. Pawła Machcewicza na pełnomocnika prezesa Rady Ministrów ds. Muzeum II Wojny Światowej.
"To są pomniki naszej pamięci"
- Warto zauważyć, że chociaż od wybuchu wojny minęło ponad 70 lat, to na świecie nie powstało muzeum całościowo ukazujące przebieg największego w XX wieku konfliktu zbrojnego, który przyniósł ludzkości niewyobrażalne cierpienia. Należy podkreślić, że za granicą życzliwie przyjęto pomysł stworzenia muzeum w Polsce, w kraju, który pierwszy stawił zbrojny opór Hitlerowi, i usytuowania go w Gdańsku, w symbolicznym miejscu rozpoczęcia działań wojennych - czytamy w przesłanym PAP komunikacie.
Rzecznik rządu Paweł Graś wyraził nadzieję, że Muzeum zapisze się na trwałe w historię Polski, "jako pomnik, gdzie Europejczycy i wszyscy inni będą mogli poznawać prawdziwą historię Polski, historię II wojny światowej i przede wszystkim ogromny, prawdziwy wkład Polaków w zwycięstwo w tej wojnie".
Pytany o wypowiedzi niektórych polityków opozycji, według których pieniądze na Muzeum można było wykorzystać racjonalnie, np. na budowę dróg, Graś powiedział: - To jest argument bardzo niedobry, nietrafiony i dziwię się, że pojawia się w ustach opozycji, bo to tak, jakbyśmy czynili zarzut, że w Warszawie powstało Muzeum Powstania Warszawskiego.
- To są pomniki naszej pamięci, to są pomniki naszej historii, pomniki niezbędne dla kształtowania świadomości młodego pokolenia. Dorze, że takie Muzeum powstanie - ocenił Graś.
Remedium na krzywdzące opinie?
Muzeum zakłada prezentację wojennych doświadczeń Polski w szerokim kontekście, zarówno europejskim, jak i światowym, z uwzględnieniem losów innych narodów oraz ich walki i cierpienia. Jednym z głównych celów muzeum będzie pokazanie doświadczenia wojennego Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej pod wieloma względami odmiennego i mało znanego w Europie Zachodniej i krajach pozaeuropejskich.
- Zasadniczy nacisk zostanie położony na przedstawienie w muzeum losów pojedynczych ludzi, oczywiście na tle wydarzeń historycznych, jednak historia militarna będzie tłem dla mało dotychczas eksponowanych aspektów wojny, np. życia codziennego ludności cywilnej i żołnierzy, terroru okupacyjnego, ludobójstwa, oporu wobec okupantów i przemocy, kolaboracji z wrogiem. Takie ujęcie pozwoli spojrzeć na wojnę nie tylko przez pryzmat działań frontowych, ale także tragicznych przeżyć ludności cywilnej - głosi komunikat Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Muzeum ma być nowoczesnym obiektem pod względem formy, a także prowadzonej działalności wystawienniczej, edukacyjnej i badawczej. Ma służyć upowszechnianiu wiedzy o II wojnie światowej, pielęgnowaniu pamięci o jej ofiarach i bohaterach. - Dzięki tej placówce Polska będzie mogła skuteczniej zwalczać nieprawdziwe i krzywdzące określenia "polskie obozy koncentracyjne". Oczekuje się, że muzeum wypromuje Polskę, jako kraj wartości i postaw obywatelskich, realizujący program zbliżania do siebie ludzi. Muzeum powinno przyczynić się też do większego zainteresowania turystów Gdańskiem i województwem pomorskim - podkreślono w komunikacie.
Muzeum II Wojny Światowej zostanie wzniesione przy ul. Wałowej w Gdańsku na działce o pow. 1,7 hektara położonej nieopodal Głównego Miasta i Motławy. Teren o wartości 53 mln zł w formie darowizny przekazało miasto. Budynek muzeum ma mieć w sumie 23 tys. mkw. powierzchni. Budowa rozpocznie się w 2012 r., uroczyste otwarcie obiektu planowane jest na 1 września 2014 r., w 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Muzeum dysponuje już wstępnym projektem wystawy głównej, która zajmie ok. 4 tys. m kw. Projekt wyłoniono w konkursie rozstrzygniętym pod koniec października ub.r. Zwycięzca, belgijska firma Empora SA, zaproponowała m.in. odtworzenie w muzealnym wnętrzu miejskich uliczek z domami zniszczonymi w czasie działań wojennych. Zaprojektowała też mur pełen wyrw powstałych na skutek ostrzału, poprzez które zwiedzający będą mogli oglądać wielkogabarytowe zdjęcia prezentujące zniszczoną przestrzeń miasta.
rr