Historia

Największe prace ekshumacyjne w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2011 13:13
Na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu rozpoczęły się prace ekshumacyjne 350 szczątków więźniów z lat 1945-56.
Największe prace ekshumacyjne w Polsce
Foto: fot. PAP/Maciej Kulczyński

Mają one doprowadzić do utworzenia Kwatery Wojennej Ofiar Terroru Komunistycznego.

Na dwóch polach cmentarza prowadzona jest ekshumacja szczątków więźniów, głównie politycznych, z całej Polski, straconych i zmarłych we wrocławskich więzieniach w latach 1945-1956.

W kwaterach pochowano m.in. członków WiN, oficerów Wojska Polskiego i żołnierzy Armii Andersa, uczestników Powstań Śląskich i Powstania Warszawskiego, żołnierzy z Brygady Świętokrzyskiej NSZ oraz uczestników wojny polsko-bolszewickiej z 1920 r.

- Znamy nazwiska i tożsamość pochowanych tu ludzi. W większości przypadków potrafimy wiele powiedzieć o życiorysach tych ludzi - powiedział PAP dr hab. Krzysztof Szwagrzyk z Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, który nadzoruje ekshumację.

Celem prac ekshumacyjnych - jak wyjaśnia Szwagrzyk - jest doprowadzanie do takiej sytuacji, że pochowane tu osoby będą miały "rzeczywiste, a nie symboliczne groby z imieniem i nazwiskiem, datą śmierci na płycie nagrobnej oraz informacją kim był pochowany".

"Jedyny taki cmentarz"

Jak poinformowała PAP Katarzyna Maziej-Choińska, rzeczniczka prasowa Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, Cmentarz Osobowicki jest jedynym w Polsce, gdzie zachowały się prawie w niezmienionym kształcie kwatery więźniów - ofiar terroru komunistycznego.

Jak podkreśliła Maziej-Choińska metropolia jest wyjątkowa także dlatego, że w miejscu, gdzie chowano więźniów politycznych, później nie pochowano innych osób. Dodatkowo władze cmentarza odnotowywały w swoich księgach każdy z pochówków.

Chowani w butach i ubraniach

Przy ekshumacjach pracują antropolodzy, lekarze medycyny sądowej we Wrocławiu. Po wydobyciu szczątków są one przenoszone do prowizorycznej pracowni w baraku ustawionym na cmentarzu. Następnie są układane, dopasowywane a później analizowane medycznie, pobierane jest także materiał do identyfikacji DNA.

- Większość więźniów była chowana w drewnianych skrzyniach, ale odkryliśmy już, a to dopiero początek prac, że niektórzy więźniowie zostali pochowani nieprawidłowo na boku, bez trumny, czyli byli wrzucani do grobu - powiedział Szwagrzyk.

Szwagrzyk zwrócił też uwagę, że wrocławscy więźniowie byli chowani w ubraniach i butach. -W Warszawie na przykład więźniów chowano prawie zawsze nago lub w bieliźnie i bez obuwia. We Wrocławiu było inaczej - podkreślił historyk IPN.

Dr Szwagrzyk zaapelował do tych, których bliscy zmarli we wrocławskich więzieniach w tamtym okresie, aby się zgłaszali do IPN czy zakładu medycyny sądowej i pomogli potwierdzić tożsamość ofiar.

W latach 1945-1956 na 22 polach pochowano blisko 840 osób, ale do ujawnienia faktu istnienia na cmentarzu kwater więźniów okresu stalinowskiego doszło dopiero w 1987 roku. Prace ekshumacyjne potrwają co najmniej do marca.

(PAP,kk)

Czytaj także

Kolejna ekshumacja ofiar rzezi na Wołyniu

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2011 06:57
Polscy archeolodzy wyjeżdżają na Wołyń, gdzie rozpoczną ekshumacje Polaków z nieistniejących już wołyńskich wsi Ostrówki i Wola Ostrowiecka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkryto szczątki Raginisa, dowódcy spod Wizny?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2011 13:24
Koło Góry Strękowej przeprowadzono ekshumację szczątków, które mogą należeć do kapitana Władysława Raginisa, dowódcy walk pod Wizną w 1939 roku. 720 żołnierzy stawiało tam opór 300 tysiącom sił niemieckich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wrocław prowadzi wielką ekshumację

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2011 09:29
Na dwóch polach cmentarza Osobowickiego we Wrocławiu, na których spoczywają ofiary terroru komunistycznego, ruszyły zakrojone na gigantyczną skalę pracę ekshumacyjne.
rozwiń zwiń