Historia

Kobiety w walce o wolną Polskę

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2012 05:00
Do końca marca będzie można oglądać w Łodzi wystawę dokumentującą wojskową i konspiracyjną służbę polskich kobiet w czasie II wojny światowej.
Harcerska Poczta Polowa z okresu Powstania Warszawskiego
Harcerska Poczta Polowa z okresu Powstania WarszawskiegoFoto: Wikimedia Commons/Jarekt

Wystawa "Polka 1939-1945 czyli kilka słów o wojennej służbie Polek" została otwarta w muzeum na Radogoszczu.

-Wspominając walkę o niepodległość zawsze pokazujemy i mówimy o oddziałach zbrojnych tworzonych przez mężczyzn. Mało jest natomiast opracowań naukowych dotyczących udziału kobiet w walkach niepodległościowych. Jeśli jednak prześledzimy te opracowania, to widzimy, że nie ma takiego przedsięwzięcia, w którym kobiety nie brałyby udziału. Ta wystawa dokumentuje ich działalność - powiedział podczas uroczystego otwarcia dyrektor Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi Henryk Siemiński. Wyjaśnił, że wystawę przygotowano z okazji 70. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, co miało miejsce 14 lutego 1942 roku.

Głównym elementem wystawy są portrety kobiet, które były żołnierzami i członkiniami ruchu oporu, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. W gablotach znalazły się także pamiątki dokumentujące ich służbę. Wśród tych przedmiotów są m.in. mundury jednostek wojskowych, odznaczenia, klucz będący skrytką do przenoszenia korespondencji, a także listy kobiet zesłanych na Wschód, które trafiły później do armii gen. Berlinga.

Tytułowy okres II wojny światowej nie jest na ekspozycji ściśle przestrzegany. Na wystawie znalazły się również pamiątki z lat powojennych, z okresu stalinowskiego. Są wśród nich m.in. przedmioty wykonane z chleba w więzieniach PRL, modlitwy pisane na płótnie, a także grypsy więzienne przemycane do rodzin.

Wystawa została przygotowana przez Fundację Generał Elżbiety Zawackiej i Fundację "Archiwum i Muzeum Pomorskie Armii Krajowej oraz Wojskowej Służby Polek" z siedzibą w Toruniu. Organizatorzy przygotowali również okolicznościowy folder dokumentujący wystawę

Czytaj także

63 dni walki o honor i godność

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2012 06:00
Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Celem było wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji. Mija 68. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstał portal o ostatnim dowódcy Armii Krajowej

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2011 07:47
Instytut Pamięci Narodowej uruchomi nowy portal internetowy poświęcony generałowi Leopoldowi Okulickiemu pseudonim Niedźwiadek.
rozwiń zwiń