Historia

Polacy i Węgrzy o zbrodniach komunizmu i nazizmu

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2012 16:00
Uroczystości z okazji II Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych odbyły się w budapeszteńskim Muzeum Terroru i w gmachu parlamentu.
Dom Terroru przy Andrssy t 60
Dom Terroru przy Andrássy út 60Foto: Terror Háza Múzeum/Wikipedia

Dzień ten obchodzony jest z inicjatywy Polski i Węgier.

- Stalin i Hitler, tworząc reżimy totalitarne, nigdy nie myśleli o ich upadku. Sądzili, że czas zatrzyma się i wymaże z pamięci przeszłość. Ale Europa nie może zapomnieć o tamtych zbrodniach - powiedział premier Viktor Orban, przemawiając w Muzeum Terroru w centrum Budapesztu.

Zobacz serwis specjalny: II WOJNA ŚWIATOWA>>>

Miejsce spotkania wybrano nieprzypadkowo. W budynku tym, gdzie przez dziesiątki lat więziono węgierskich patriotów, mieściła się podczas II wojny światowej centrala węgierskich faszystów, tzw. strzałokrzyżowców, a później komunistycznych Służb Bezpieczeństwa (AVH). W 2002 roku z inicjatywy prawicowego rządu Węgier urządzono tam Muzeum Terroru, a budynek zrekonstruowano, zachowując jego dawny charakter. W piwnicach można obejrzeć m.in. sale tortur, szubienice, pozbawione wentylacji cele oraz narzędzia do katowania ofiar.

Zajrzyj na strony serwisu "Radia Wolności">>>

Uczestniczący w budapeszteńskich uroczystościach podsekretarz stanu w polskim Ministerstwie Sprawiedliwości Wojciech Węgrzyn podkreślił, że "23 sierpnia 1939 roku jest datą wiążącą, jednym z najczarniejszych doświadczeń XX wieku".

- W tym dniu dwa totalitarne i brutalne reżimy - nazistowski i stalinowski - pochyliły się nad mapą Europy, by dokonać grabieży i podziału - podkreślił. Przypomniał w ten sposób, że właśnie tego dnia hitlerowskie Niemcy i stalinowski Związek Radziecki podpisały pakt Ribbentrop-Mołotow, który faktycznie dzielił Europę środkowowschodnią na podlegające im strefy wpływów.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Czytaj także

"Węgierska lewica odpowiada za zbrodnie komunizmu"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2011 16:36
Rządzący Fidesz premiera Viktora Orbana skierował do parlamentu poprawkę konstytucyjną głoszącą, że opozycyjna Węgierska Partia Socjalistyczna jest współodpowiedzialna za zbrodnie reżimu komunistycznego na Węgrzech.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia totalitaryzmów w kinie

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2012 06:00
„W cieniu swastyki i czerwonej gwiazdy” to tytuł tegorocznego przeglądu filmowego organizowanego w ramach projektu „Kogo kręci kino historyczne”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komunizm wyrwał wiarę z korzeniami, prawosławie w Rosji

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 10:13
Jakie jest teraz, a jakie było w czasach komunizmu znaczenie Cerkwi w Rosji?
rozwiń zwiń