Historia

Wsiądź na rower, by uczcić pamięć żołnierzy wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2013 15:22
W sobotę w południe Masa Krytyczna pojedzie w Warszawie dla Żołnierzy Wyklętych. Do przyłączenia się do akcji zachęca również IPN
Wsiądź na rower, by uczcić pamięć żołnierzy wyklętych
Foto: IPN

Uczestnicy Masy Krytycznej zwykle jeżdżą w ostatni piątek miesiąca. W najbliższą sobotę 2 marca, tydzień po zwyczajowym przejeździe znowu wsiądą na rowery i przejadą ulicami Warszawy.  By uczcić Żołnierzy Wyklętych. Spotkają się na Placu Zamkowym.

Masa Krytyczna zaczęła się w Kalifornii w ostatni piątek września 1992 roku. Rowerzyści chcieli zwrócić uwagę na swoje prawo do poruszania się po drogach. Pomysł chwycił i szybko rozprzestrzenił się po całym świecie. Do Polski dotarł w 1997 roku, najpierw do Opola, rok później do Warszawy i kolejnych miast. Polski rekord należy do Gdańska, gdzie dwa lata temu w przejeździe wzięło udział sześć tysięcy rowerzystów.
Czytaj o Żołnierzach Wyklętych>>>

Piątkowy porządek od czasu do czasu bywa łamany. Od lat - na początku stycznia - Masa Krytyczna bierze udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. 2 marca rowerzyści pojadą w peletonie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W samo południe ruszą z Placu Zamkowego na 20-kilometrową trasę. Przejadą obok miejsc związanych z historią antykomunistycznego podziemia. Na Koszykowej, gdzie mieściła się siedziba Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, zatrzymają się przy kamieniu Anody, legendarnego żołnierza Parasola, wykończonego przez UB, na Oczki oddadzą hołd pomordowanym w kazamatach złowrogiej Informacji Wojskowej. Przejazd nie może ominąć ulicy Rakowieckiej z osławionym więzieniem, gdzie zostali zamordowani generał Emil Fieldorf "Nil”, rotmistrz Witold Pilecki i dziesiątki innych bohaterów. Ostatnim przystankiem będzie Pomnik Ofiar Terroru Komunistycznego przy kościele św. Katarzyny na Ursynowie.  Przy każdym z punktów trasy swoją wartę będą pełnić członkowie Stowarzyszenia Grupy Rekonstrukcyjnej "Zgrupowanie Radosław".
Rowerzyści uczczą w ten sposób Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który obchodzimy 1 marca.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

mat. pras., sm

''

Czytaj także

Kara śmierci dla gen. Emila Fieldorfa "Nila"

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 05:45
16 kwietnia 1952 roku Sąd Wojewódzki w Warszawie skazał na karę śmierci gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" - organizatora i szefa Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej, jednego z najbardziej zasłużonych żołnierzy AK i polskiego podziemia niepodległościowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

WiN. Walczyli z sowietyzacją Polski, zostali skazani na śmierć

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 05:50
75 lat temu, 3 lutego 1947 roku, przed Rejonowym Sądem Wojskowym w Warszawie zapadły wyroku w procesie IV Zarządu Głównego Zrzeszenia WiN. Zapadło siedem wyroków śmierci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żołnierze Wyklęci. Komiks IPN na smartfony i tablety

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2013 20:57
Nowe publikacje dotyczące podziemia niepodległościowego w regionie radomskim po II wojnie światowej przygotował Instytut Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żołnierze Wyklęci. Zbuduj wirtualny pomnik

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2013 10:25
Z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" Instytut Pamięci Narodowej zachęca do symbolicznego złożenia hołdu członkom powojennego podziemia niepodległościowego.
rozwiń zwiń