Historia

Frania? Saturator? Najmłodsi poznają życie w PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2013 15:15
Do połowy marca trwa przyjmowanie zgłoszeń do udziału w projekcie edukacyjnym poznańskiego oddziału IPN pt. Wehikuł czasu.
Saturator przy ul. Długiej w Gdańsku, 1968.
Saturator przy ul. Długiej w Gdańsku, 1968. Foto: Mrs. Misztalska/z archiwum domowego Macieja Misztalski/Wikipedia, lic. CC.

Jego celem jest rozwijanie wśród uczniów szkół podstawowych zainteresowania przeszłością i pogłębianie wiedzy na temat historii PRL.

Natalia Cichocka z poznańskiego oddziału IPN powiedziała, że projekt ma umożliwić najmłodszym poznanie najnowszej historii Polski poprzez naukę połączoną z elementami zabawy. Jego uczestnicy będą mieli szansę zaznajomienia się z realiami życia codziennego w PRL poprzez kulturę materialną tego okresu.

Posłuchaj archiwalnych dźwięków w serwisie - Radia Wolności >>>
- Zadaniem uczniów będzie odnalezienie w swoim otoczeniu przedmiotów z okresu PRL, sfotografowanie i opisanie ich przeznaczenia. Prace mogą zawierać informacje o pozyskaniu, przeznaczeniu, sposobie używania przedmiotu i okresu, w którym był wykorzystywany. Mogą w nich się znaleźć również interesujące czy zabawne historie związane z opisywanym eksponatem - powiedziała.
Jak dodała, szczególnie wartościowe będą historie dotyczące przedmiotów, które nie są już dzisiaj powszechnie używane, lub funkcjonowały w innej formie.

- Odkrywać będziemy historie odszukanych i odkurzonych przez uczniów przedmiotów i na ich podstawie poznawać prawdę o ludziach tamtej epoki, ich radościach i troskach. Sprawdzimy, co mówią o minionych czasach i do czego służyły frania lub saturator - powiedziała Cichocka.

Finał projektu nastąpi na początku czerwca.

pp/PAP

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

Zobacz więcej na temat: Instytut Pamięci Narodowej PRL
Czytaj także

Stalinogród - zastąpił Katowice na mapie Polski

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2013 06:00
- W rozmowach między mieszkańcami Katowice zawsze pozostaną Katowicami, nic nie pomoże, że komunistyczne urzędy pocztowe nie doręczają listów adresowanych do Katowic. Nic nie pomoże, że wszystkich, którzy nie chcą się podporządkować ich zarządzeniom traktują jako zdrajców - mówił Ślązak Alojzy Adamczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień Kobiet - starszy niż PRL

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2014 09:00
Komunizm to święto wypromował, ale zupełnie zmienił sposób jego obchodzenia. W PRL-u Dzień Kobiet to było święto sztuczne i fikcyjne, i tak jest postrzegane do dziś. Symbolem tego dnia stały się rajstopy i goździki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wujec: Marzec '68 zdarł maskę z twarzy władzy

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2013 07:19
- Wydarzenia Marca 1968 roku zakończyły wiarę w socjalizm - mówił w radiowej Jedynce Henryk Wujec, były opozycjonista.
rozwiń zwiń