Historia

Wspomnienia Wiery Gran o Szpilmanie zakazane w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 20:06
Książka Agaty Tuszyńskiej o żydowskiej piosenkarce Wierze Gran, została zakazana w Niemczech, z powodu oskarżeń wobec pianisty Władysława Szpilmana.
Audio
  • Andrzej Szpilman podkreśla, że informacje dotyczące w książce czasów okupacji są nieprawdziwe. (źr. IAR)
Kadr z filmu Wiera Gran
Kadr z filmu "Wiera Gran"Foto: fot. materiały prasowe

Poinformował o tym IAR syn słynnego pianisty, Andrzej Szpilman.

W książce Agata Tuszyńska, powołując się na wspomnienia z getta Wiery Gran, napisała między innymi,  że słynny pianista służył jakoby, w żydowskiej policji i współpracował z Niemcami w doprowadzaniu Żydów na Umschlagplatz, skąd Niemcy wywozili ich do obozu zagłady w Treblince.

Andrzej Szpilman wyjaśnia, że hamburski sąd przychylił się do wniosku rodziny Szpilmana i zakazał dystrybucji książki z powodu naruszenia przez nią dobrego imienia pianisty. W książce znalazły się również pomówienia Szpilmana o powojenną współpracę z UB. Jak podkreśla syn pianisty, żadne dostępne dokumenty IPN nie potwierdzają tych oskarżeń.

Andrzeja Szpilmana mówi, że informacje dotyczące w książce czasów okupacji są nieprawdziwe. Przypomniał, że zarówno zeznania Władysława Bartoszewskiego, jak i osób związanych z Żydowskim Instytutem Historycznym zaprzeczają rewelacjom Wiery Gran.

Rodzina pianisty dochodzi również swoich praw przed polskim sądem. Sprawę przeciwko Agacie Tuszyńskiej oraz Wydawnictwu Literackiemu wytoczyła żona Władysława Szpilmana Halina Grzecznarowska-Szpilman oraz Andrzej Szpilman.

Autorka książki broni się twierdząc, że nie doszło do naruszenia dóbr Szpilmanów, gdyż przytaczała jedynie wierne cytaty Wiery Gran. Podkreśla też w książce, że nikt nigdy nie potwierdził zarzutów wobec Władysława Szpilmana.

Serwis specjalny poświęcony powstaniu w getcie>>>

Czytaj także

Wstrząsający testament pobożnego warszawskiego Żyda

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 19:00
Zvi Kolitz "Josela Rakowera rozmowa z Bogiem" to poruszające słuchowisko, które powstało na podstawie relacji ludzi ocalałych z Holocaustu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzeum Historii Żydów Polskich: nie zakłamiemy historii

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 12:50
- Młodym pokoleniom chcemy przywrócić pamięć o wieloetnicznej Polsce. Nie zakłamując tej historii, nie przedstawiając jej jako jednej wielskiej pięknej karty, bo tak nie było. Chcemy o tym mówić otwarcie - mówi Łucja Koch z działu edukacji MHŻP.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bojowcy" - reportaż Agnieszki i Alicji Maciejowskich

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 13:45
Piątek, 19 kwietnia, godz. 11.14, Program 1. O powstaniu w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 roku i wyjściu kanałami 10 maja ostatniej grupy bojowców, opowiadają uczestnicy powstania nagrani w Izraelu w latach 90. ubiegłego wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Gdy usłyszałem o pierwszym powstaniu warszawskim, zatkało mnie"

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 18:56
O trudnych stosunkach polsko-żydowskich w 70. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim rozmawiali w Jedynce prof. Jan Grabowski z Centrum Badań nad Zagładą oraz Michał Sobelman, rzecznik prasowy ambasady Izraela w Polsce.
rozwiń zwiń