Historia

Wystawa poświęcona emigracyjnym banknotom w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 14:11
Banknoty wydrukowano na Zachodzie dla Polski w okresie II wojny światowej, pieniądze po wojnie trafiły do kraju, ale większość z nich została zniszczona na polecenie władz. Wystawę po raz pierwszy będzie można oglądać od 18 maja.
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w BydgoszczyFoto: Wikipedia/Sp2ukm

Irena Borowczak, kierująca działem numizmatyki Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, twierdzi, iż emigracyjne banknoty są obecnie wielką rzadkością. - W 1947 roku trafiły one do Polski, ale w 1951 roku, decyzją ówczesnych władz, zostały zniszczone. Pozostawiono tylko po tysiąc sztuk każdego wzoru do celów kolekcjonerskich i archiwalnych - wyznała.
Pieniądze należą do muzeum, które niedawno nabyło ich komplet dzięki dotacji resortu kultury. Eksponaty te są szczególnie cenne, gdyż jest to zestaw banknotów, które zostały oznakowane jako "wzór" i nie były przeznaczone do obiegu.

Banknoty Banku Polskiego na emigracji zostały zaprojektowane przez francuskich grafików i wydrukowane w Londynie oraz Nowym Jorku. Pieniądze antydatowano, oznacza to, iż umieszczono na nich datę emisji "Warszawa, 15 sierpnia 1939 roku" oraz widoki z Polski, m.in. Morskie Oko, spływ Dunajcem, motywy sztuki ludowej, a także wizerunki postaci ubranych w tradycyjne śląskie, mazowieckie, podhalańskie i pomorskie stroje.

kc/PAP

Czytaj także

Noc Muzeów w Muzeum Narodowym: moc atrakcji

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2013 12:36
Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Warszawie to moc atrakcji wewnątrz i na zewnątrz. Wydarzenie potrwa do godz. 3.00. Ostatni goście będą mogli wejść o godz. 2.00.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Madryt otwiera wystawę poświęconą Marii Skłodowskiej-Curie

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2013 13:44
Można ją obejrzeć w Najwyższej Radzie Badań Naukowych, hiszpańskim odpowiedniku Polskiej Akademii Nauk. Wystawa zorganizowana jest z okazji 100-lecia uhonorowania polskiej chemiczki Nagrodą Nobla.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Infantka" Diego Velazqueza w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 16:27
Portret Infantki Małgorzaty Teresy z lat 50. XVII wieku autorstwa hiszpańskiego malarza Diego Velazqueza, będzie mona zobaczyć w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
rozwiń zwiń