O sprawie pisze poniedziałkowy „Nasz Dziennik”. W 2010 roku - jak przypomina gazeta - Sąd Apelacyjny w Warszawie orzekł, że polski wymiar sprawiedliwości może osądzać czyny niedozwolone popełnione przez osoby zamieszkujące inne państwo, jeżeli szkoda powstała na terytorium Polski. Jest to zgodnie z prawem unijnym.
Pozew do Sądu Okręgowego w Warszawie złożył Zbigniew Osewski, mieszkaniec Świnoujścia w związku z artykułem pt. "Podróż Asafa dookoła świata" w jednym z listopadowych numerów "Die Welt" z 2008 roku. Użyto tam sformułowania "polnische Konzentrationslager Majdanek". Rodzina Zbigniewa Osewskiego padła ofiarą niemieckich represji m.in. w obozie w Essen.
W uzasadnieniu sąd zwrócił uwagę, że niemieckojęzyczny dziennik "Die Welt", wydawany przez Axel Springer Aktiengesellschaft z siedzibą w Berlinie, jest sprzedawany także w Polsce. Ponadto ukazuje się w wersji internetowej, a to oznacza, że domniemane naruszenie dóbr osobistych miało miejsce na terytorium Polski.
Zbigniew Osewski domaga się od Axel Springer zamieszczenia przeprosin w głównych polskich dziennikach oraz zadośćuczynienia w wysokości 500 tysięcy złotych na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Konopnickiej w Świnoujściu.