Historia

Żołnierze AK antysemitami? Nie milkną echa serialu "Nasze matki, nasi ojcowie"

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2013 18:26
Historycy i politolodzy z Polski i Niemiec dyskutowali, czy serial "Nasze matki, nasi ojcowie" można traktować jako lekcję historii.
Audio
  • Historyk i teolog doktor Robert Żurek: powinniśmy uważniej obserwować, jak w Niemczech rozwija się podejście do historii (IAR)
  • Historyk i teolog doktor Robert Żurek: taki film może napsuć krwi (IAR)
  • Andreas Lawaty z Instytutu Europy Północno-Wschodniej w Lüneburgu: ten film wyjaśnia pewne kwestie (IAR)
Od lewej: Prof. Jan Rydel, prof. Klaus Ziemer i dr Robert Żurek podczas dyskusji Wasze matki Wasi ojcowie Pamięć Polaków i Niemców o II wojnie światowej i jej następstwach zorganizowanej w Domu Spotkań z Historią
Od lewej: Prof. Jan Rydel, prof. Klaus Ziemer i dr Robert Żurek podczas dyskusji "Wasze matki! Wasi ojcowie! Pamięć Polaków i Niemców o II wojnie światowej i jej następstwach" zorganizowanej w Domu Spotkań z HistoriąFoto: PAP/Tomasz Gzell

Czy warto uczyć się historii z 3-częściowego filmu "Nasze matki, nasi ojcowie"? Ile jest w nim prawdy? Na te pytania starali się odpowiedzieć historycy i politolodzy z Niemiec i Polski w warszawskim Domu Spotkań z Historią.

Powodem ogromnych kontrowersji, które wywołał niemiecki serial jest przedstawienie w nim żołnierzy Armii Krajowej jako zgorzkniałych antysemitów.

Andreas Lawaty z Instytutu Europy Północno-Wschodniej w Lüneburgu uważa, że serial może pełnić ważną rolę w kształtowaniu pamięci obu narodów.

Zobacz serwis o II WOJNIE ŚWIATOWEJ >>>
W debacie wziął udział również historyk i teolog doktor Robert Żurek, który podkreślił, że polscy widzowie powinni interpretować serial bardziej globalnie. Według niego, w debatach Polacy mają tendencję do przywiązywania zbyt dużej wagi do pojedynczych wydarzeń. Zamiast tego, powinni skupić się na tym jak rozwija się podejście do historii w Niemczech.
Doktor Żurek ocenia, że film nie powinien w szczególnie negatywny sposób wpłynąć na stosunki polsko-niemieckie, które opierają się na solidnych filarach. Jednak jego zdaniem ta produkcja może powodować pewne spięcia. W Niemcach utwierdza negatywny stereotyp Polaka, a z kolei w Polsce wywołuje kolejne pretensje wobec Niemców.
Serial "Nasze Matki, nasi ojcowie" wzbudził również kontrowersje wśród niemieckiej Polonii. Polskie Towarzystwo Historyczne w Niemczech ma zamiar wystąpić do producentów, dystrybutorów oraz telewizji ZDF o odszkodowanie na rzecz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, bk

Czytaj także

PiS żąda dymisji prezesa TVP za emisję niemieckiego serialu

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2013 16:21
Posłowie PiS domagają się dymisji prezesa TVP Juliusza Brauna za dopuszczenie do emisji niemieckiego serialu "Nasze matki, nasi ojcowie". Według polityków PiS serial jest "kłamliwy i antypolski".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nasze matki, nasi ojcowie". Wenderlich: ten film uczy nas myślenia

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2013 12:07
W "Śniadaniu w Trójce" politycy dyskutowali o kontrowersyjnym serialu niemieckiej stacji ZDF.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niemieccy historycy: zarzuty Polaków wobec filmu ZDF są słuszne

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2013 11:20
Uważają oni sposób pokazania AK w serialu "Nasze matki, nasi ojcowie" za oburzający . - Twórcy filmu dobrze wiedzieli, co robią - oceniał dyrektor berlińskiego muzeum Topografia Terroru Andreas Nachama.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy z Niemiec pozwą autorów serialu "Nasze matki, nasi ojcowie"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2013 09:18
Będzie pozew zbiorowy Polaków mieszkających w Niemczech po emisji serialu "Nasze matki, nasi ojcowie", oczerniającym żołnierzy Armii Krajowej. Jak informuje 'Nasz Dziennik", Inicjatorem akcji jest Polskie Towarzystwo Historyczne w Niemczech (PTHwN).
rozwiń zwiń