Andrzej Przewoźnik jako historyk interesował się dziejami Węgier i stosunków polsko-węgierskich, dobrze poznał ten kraj i pokochał go ze wzajemnością. Był wieloletnim Sekretarzem Generalnej Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i pełniąc tę funkcję stworzył podwaliny pod nowoczesną polską politykę pamięci, w kraju jak i zagranicą. Zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku.
Zobacz specjalny serwis poświęcony katastrofie smoleńskiej >>>
Wystawa upamiętnia życie i pracę Andrzeja Przewoźnika. Trzon wystawy stanowią kontenery lotnicze pełniące funkcję wystawienniczych gablot, w których możemy oglądać pamiątki osobiste i zawodowe, fotografie oraz przedmioty ocalone z katastrofy smoleńskiej.
Ma ona również charakter edukacyjny, korzystając z interaktywnej mapy można dowiedzieć się o miejscach pokazujących obecność Polaków, których tragiczne wydarzenia II wojny światowej rozrzuciły po całym świecie.
- Dziś otwieraną wystawę we Wrocławiu traktujcie Państwo jako wyraz bezinteresownej, wiernej i wdzięcznej pamięci kilku środowisk, które miały zaszczyt zetknąć się i współpracować ze śp. Andrzejem Przewoźnikiem – powiedział prof. Jan Rydel, historyk, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, polski koordynator Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność.
Wrocław jest kolejnym miastem po Warszawie, Białymstoku i Gdańsku, w którym prezentowana jest wystawa.
Będzie można ją oglądać do 31 lipca. Później wystawę będą mogli obejrzeć mieszkańcy Krakowa i Katowic. Na jej otwarcie zapraszają Europejska Sieć Pamięć i Solidarność oraz Ośrodek Pamięć i Przyszłość.
3 lipca, godz. 19:00, Kościół Garnizonowy pw. św. Elżbiety, ul. Św. Elżbiety 1
pp
Zobacz galerię: dzień na zdjęciach >>>