Historia

Maria Kalesnikawa laureatką Międzynarodowej Nagrody Jana Karskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 05:30
Nagrodę Spirit of Jan Karski Award 2021 - za obronę wolności, godności i prawa społeczeństwa białoruskiego do życia w kraju wolnym i suwerennym - przyznano uwięzionej białoruskiej opozycjonistce Marii Kalesnikawej - poinformowała Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego.
Maria Kalesnikava w lipcu 2020 roku
Maria Kalesnikava w lipcu 2020 rokuFoto: EPA/TATYANA ZENKOVICH

Bohaterka

Karski-663x364.jpg
Jan Karski. Zobacz serwis specjalny

Decyzję podjęła kapituła w składzie: prof. Adam D. Rotfeld, prof. Włodzimierz Borodziej, red. Maciej Wierzyński, prof. Aleksander Skotnicki, mec. Paweł Rymarz, Monika Korowajczyk-Sujkowska, Ewa Junczyk-Ziomecka, Agata Tuszyńska, Joanna Podolska, Andrzej Rojek, Michał Mrożek i Wojciech Pawłowski.

Uroczystość wręczenia nagrody Spirit of Jan Karski Award za działalność "w duchu Jana Karskiego" odbędzie się 22 czerwca o godz. 18. w Muzeum POLIN. Nagrodę odbierze siostra laureatki Tatiana Khomich.

Międzynarodowa nagroda Spirit of Jan Karski Award ustanowiona w Nowym Jorku przez Fundację Edukacyjną Jana Karskiego w Warszawie i Jan Karski Educational Foundation w USA, wręczana będzie po raz drugi w Polsce.

"Jestem przekonany, że Jan Karski zaakceptowałby nasz wybór" - powiedział Andrzej Rojek, Przewodniczący Rady obu Fundacji.
Profesor Timothy Garton Ash, brytyjski historyk i wybitny znawca Europy Środkowej i Wschodniej, który wygłosi laudację podczas uroczystości 22 czerwca, dodał: "Kalesnikawa jest jedną z bohaterek wielkiej pokojowej walki o wolność w Białorusi. Trudno sobie wyobrazić osobę bardziej zasługującą na tę nagrodę".

kalesnikava pap 1200.jpg
"Działania poniżej jakichkolwiek standardów". Porwanie Kalesnikawej

Nie tylko Kalesnikawa

Wśród nominowanych do nagrody w tym roku, poza Marią Kalesnikawą, znaleźli się: Szymon Malinowski, profesor w Instytucie Geofizyki PAN, charyzmatyczny popularyzator nauki, działacz na rzecz przeciwdziałania katastrofie klimatycznej; kanadyjski generał Romeo A. Dellaire, symbol odwagi i determinacji wobec bezwładu organizacji międzynarodowych, świadek masakry Tutsi w Rwandzie; twórczyni Polskiej Akcji Humanitarnej, europosłanka Janina Ochojska oraz włoski dziennikarz Roberto Saviano, którego bezkompromisowe artykuły ściągnęły nań wydany przez mafię wyrok śmierci.

Podczas tej samej uroczystości po raz pierwszy wręczone zostaną Nagrody Karski 2020 trójce młodych Polaków - z 20 nominowanych, "którzy okazali hart ducha, ofiarność i odwagę stając się oparciem i źródłem nadziei dla najsłabszych członków swoich lokalnych środowisk". Są to: Tomasz Głażewski, lekarz, zajmujący się chorymi na COVID-19, inicjator Fundacji "Ambulans z serca" – karetki dla bezdomnych; Aleksandra K. Wiśniewska, uczestniczka akcji humanitarnych na terenach objętych konfliktami wojennymi, m.in. w Jemenie i Urszula Woźniak, studentka, opiekująca się zagrożonymi COVID-19 seniorami, organizatorka wolontariatu szpitalnego wśród studentów medycyny we Wrocławiu.

"Chcieliśmy dostrzec i docenić ich zasługi, tym bardziej, że działali bez rozgłosu i w bardzo trudnych warunkach" - powiedziała Prezes Fundacji, Ewa Junczyk-Ziomecka.

Kolesnikowa pap 1200.jpg
Kalesnikava jest w areszcie w Mińsku. Białoruska opozycjonistka została zatrzymana

Nagroda za odwagę

Międzynarodowa Nagroda Spirit of Jan Karski Award przyznawana jest za obronę godności i praw człowieka. Za odwagę cywilną i podejmowanie działań w duchu uniwersalnych wartości, którymi kierował się Jan Karski, emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego.
Dotychczasowymi laureatami Spirit of Jan Karski Award byli: ambasador Samantha Power za konsekwentną działalność na rzecz zapobieganiu ludobójstwa; senator John McCain za odwagę i przywództwo w sprzeciwianiu się na forum międzynarodowym aktom agresji; Nicholas Kristof, dziennikarz New York Times za działalność na rzecz wzrostu świadomości społecznej wobec kryzysów humanitarnych na świecie; prof. Peter F. Krogh za edukację tysięcy adeptów dyplomacji i widzów swoich programów telewizyjnych, uwrażliwiających na konieczność zapobiegania przemocy w konfliktach lokalnych i międzynarodowych.

Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego prowadzi działalność od 2012 roku upowszechniając wartości uosabiane przez swojego patrona. Misją Fundacji jest popularyzacja współczesnego wymiaru dziedzictwa Jana Karskiego, a tym samym potrzeby zachowania najwyższych standardów służby publicznej, obrony praw człowieka i budowania relacji społecznych opartych na tolerancji i otwartości. Fundacja prowadzi działania w trzech obszarach: edukacji obywatelskiej, upamiętnianiu Jana Karskiego, budowaniu stosunków i relacji ze środowiskami bliskimi idei Patrona.

opozycja białoruska 1200 free.jpg
Kalesnikawa pozostanie w areszcie. Sąd w Mińsku podtrzymuje wcześniejszą decyzję

***

Jan Karski (właściwie Jan Kozielewski) urodził się 24 czerwca 1914 r. w Łodzi. Podczas II wojny światowej, będąc kurierem polskiego podziemia, jako jeden z pierwszych przedstawił aliantom relację o eksterminacji Żydów na terenach okupowanej Polski. Narażając życie przedostał się dwukrotnie do getta a następnie do obozu przejściowego w pobliżu Bełżca. Jako naoczny świadek zagłady Żydów, spotykał się głowami państw, politykami, kluczowymi organizacjami alianckimi, próbując ich nakłonić do zdecydowanych działań. Znany jako człowiek, który próbował zatrzymać Holokaust. Swoje wojenne wspomnienia opisał w książce "Tajne państwo-opowieść o polskim podziemiu" po raz pierwszy opublikowanej w 1944 r. Uhonorowany tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, kawaler najwyższych odznaczeń Virtuti Militari, Orderu Orła Białego i amerykańskiego Prezydenckiego Medalu Wolności, honorowy obywatel Izraela, przez czterdzieści lat kształcił pokolenia młodzieży jako profesor Uniwersytetu Georgetown. Zmarł 13 lipca 2000 roku.

PAP/mc

Czytaj także

Kalesnikawa twierdzi, że grożono jej śmiercią. Białoruska opozycjonistka apeluje do prokuratury

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 11:43
Maryja Alaksiejeuna Kalesnikawa, jedna z liderek białoruskiej opozycji, zwróciła się z apelem do miejscowej prokuratury. Twierdzi, że grożono jej śmiercią, jeśli dobrowolnie nie wyjedzie z kraju. List przetrzymywanej od wtorku w areszcie Kalesnikawej udostępnili mediom jej współpracownicy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

PE wzywa Rosję do zerwania z mieszaniem się w sprawy Białorusi. Deputowani apelują o wsparcie dla kraju

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 16:02
Parlament Europejski wezwał Rosję do powstrzymania się od ingerowania w wewnętrzne sprawy Białorusi. Zaapelował też do państw członkowskich o wsparcie finansowe dla tego kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Uczę się, jak działa system od wewnątrz". Białoruska opozycjonistka udzieliła wywiadu z więzienia

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 14:51
W niemieckim tygodniku "Spiegel" ukazał się wywiad z białoruską opozycjonistką, Maryją Kalesnikawą. Osadzona w areszcie Maryja podyktowała odpowiedzi na pytania gazety swojej prawniczce. - Ani przez chwilę nie żałowałam tego, co zrobiłam - mówi Kalesnikawa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Chcemy żyć w wolnym kraju". W Warszawie wiec poparcia dla walki o wolną Białoruś

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 19:01
Wiele osób zebrało się w sobotę na placu Zamkowym w Warszawie na wiecu poparcia dla walki o wolną Białoruś. Domagali się uwolnienia dziennikarza Ramana Pratasiewicza oraz innych więźniów politycznych na Białorusi.
rozwiń zwiń