Historia

Historycy o roli filmu w polityce

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2012 07:00
W jaki sposób film historyczny może formować negatywne stereotypy?
Historycy o roli filmu w polityce
Foto: Glow Images/East News

Film historyczny, jako narzędzie polityki zagranicznej, był tematem czwartkowego spotkania w Wilnie historyków z Polski, Litwy i Niemiec w ramach cyklu dyskusji na temat pamięci historycznej.

Celem spotkania była próba odpowiedzenia na pytanie, w jakim celu film historyczny wykorzystywany jest w polityce zagranicznej i jaka jest jego skuteczność. Poprzez ukazanie Republiki Kozackiej w XVII w. w dwóch filmach - polskiej produkcji z 1999 r. Jerzego Hoffmana "Ogniem i Mieczem" i produkcji rosyjskiej z 2009 r. Władimira Bortko "Taras Bulba" - trzej prelegenci: Martin Aust z Uniwersytetu w Monachium, Mirosław Nagielski z Uniwersytetu Warszawskiego i Aurimas Szvedas z Uniwersytetu Wileńskiego zastanawiali się nad obecnymi stosunkami polsko-ukraińskimi i rosyjsko-ukraińskimi, a także nad rolą filmu w formowaniu pewnych stereotypów i mitów.

Jak powiedział PAP Nagielski, "film historyczny w formowaniu społecznego światopoglądu odgrywa coraz większa rolę" , gdyż dociera do milionowego audytorium. Odnosząc się do filmu Hoffmana Nagielski podkreślił koncepcję polskiej kinematografii "idącej bardziej w kierunku pojednania, a nie podkreślania odrębności" .

Szvedas, który zajmuje się analizą związków między filmem historycznym a polityką, odnotował, że "reżyserzy czasami, nie zdając sobie z tego sprawy, stają się historykami". "Film może formować negatywne stereotypy, ale może też mieć bardzo korzystny wpływ" - powiedział i wskazał na polską kinematografię jako na pozytywny przykład. Szvedas podkreślił, że "na Litwie rola filmu historycznego nie razie nie jest w pełni doceniana" tak jak w Polsce czy w Rosji. "Brakuje funduszy, brakuje zaangażowania i odpowiedniej polityki państwa" - wyjaśnił litewski historyk. Dlatego, jego zdaniem, ważne są dyskusje, które "przynajmniej przybliżają wagę tego tematu".

Debata odbyła się w ramach projektu "Dialog pamięci kulturowych w przestrzeni ULB (Ukraina, Litwa, Białoruś)", realizowanego przez Muzeum Historii Polski i Instytut Historii Litwy. Celem projektu jest walka ze stereotypami wpływającymi negatywnie na stosunki międzypaństwowe. Obejmuje on 12 wykładów i dyskusji, które odbywają się na przemian w Wilnie i w Warszawie, i zakończą się w czerwcu.

Pierwsza debata z cyklu odbyła się w listopadzie ubiegłego roku.

Czytaj także

Na planie 'Czterech pancernych...'

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2009 09:15
Na planie 'Czterech pancernych...'
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prawa ręka reżyserów

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2011 10:00
Być może, gdyby nie Andrzej Haliński to takie filmy jak "Ogniem i mieczem", "Stara baśń", "C.K. Dezerterzy" i "Czas honoru” wyglądałyby zupełnie inaczej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tunelem do wolności

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2011 13:00
Powstał pierwszy polski film o ucieczce z obozu jenieckiego w Żaganiu. W przygotowaniach do ucieczki uczestniczyło łącznie ponad 600 lotników.
rozwiń zwiń