Historia

Washington Post wycofuje zwrot „polskie obozy koncentracyjne”

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 11:33
Po interwencji ambasadora RP w Waszyngtonie gazeta poprawiła błąd na swojej stronie internetowej. W sprawie „polskich obozów” protestowała też Fundacja Kościuszkowska.
Audio
  • Washington Post o "polskich obozach koncentracyjnych". Z Waszyngtonu Marek Wałkuski (IAR)
Auschwitz
AuschwitzFoto: Michel Zacharz AKA Grippenn/Creative Commons CC-BY-SA-2.5

Kilka dni temu dziennik Washington Post zamieścił artykuł o filmie „Optymista”. Opowiada on o tym, że Bułgaria była jedynym krajem Europy wschodniej, który uratował większość mieszkających tam Żydów od komór gazowych i krematoriów. To właśnie w tym artykule znalazło się określenie „polskie obozy koncentracyjne” co doprowadziło do protestu ambasadora RP w Waszyngtonie Ryszarda Schnepfa. Przekonywał on, że jest to historycznie niepoprawne i moralnie nie do zaakceptowania określenie.

W odpowiedzi, David Malitz z Washington Post zapewnił, że intencją gazety nie było sugerowanie, że za obozy koncentracyjne odpowiedzialne było państwo polskie. Malitz poinformował, że na swojej stronie internetowej gazeta zamieściła sprostowanie a określenie „polskie obozy” zastąpiła sformułowaniem „nazistowskie obozy koncentracyjne w okupowanej Polsce”.

W artykule pozostała jednak teza, że w odróżnieniu od Bułgarów, Polacy, Francuzi, Włosi czy Holendrzy biernie przyglądali się zagładzie Żydów. W sprawie artykułu w Washington Post protestowała także amerykańska Polonia, w tym działająca w Nowym Jorku Fundacja Kościuszkowska.

''

Czytaj także

Pierwszy proces za „polskie obozy” w zagranicznej prasie

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2012 06:21
13 września ruszy proces dotyczący użycia zwrotu „polski obóz koncentracyjny Majdanek” w niemieckim „Die Welt”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pisał o "polskich obozach". Obiecał poprawić błąd

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2012 11:34
Kolejne wydania książki "Sleeping with the Enemy: Coco Chanel's Secret War” Hala Vaughana nie będą zawierały określenia "polskie obozy”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niemcy przepraszają. Za "polski obóz zagłady"

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2013 07:05
Niemiecka agencja prasowa dpa, przeprasza za nieprawdziwe sformułowanie. Zostało ono użyte w ubiegłym tygodniu w jednej z depesz agencji.
rozwiń zwiń