7 lipca 2007 w Lizbonie ogłoszono siedem współczesnych cudów świata, budowli zaliczanych do kulturowego dziedzictwa ludzkości. W ogólnoświatowym plebiscycie zorganizowanym przez szwajcarską New Open World Corporation udział wzięło ponad sto milionów ludzi.
Zwyciężyły: Wielki Mur Chiński, Petra w Jordanii, brazylijski posąg Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, zaginione miasto Inków Machu Picchu w Peru, meksykańska piramida Chichén Itzá, rzymskie Koloseum i mauzoleum Tadź Mahal w Indiach.
Jedynym obiektem, który należał do oryginalnych cudów świata starożytnego była Wielka Piramida w Gizie. Jak ogłoszono w Lizbonie, automatycznie dołączono do nowej siódemki cudów świata. Tajemnicą poliszynela jest, że stało się to po bardzo ostrej interwencji rządu egipskiego. Tak okazało się, że nowych cudów świata jest osiem, a nie siedem.
W ostatecznym głosowaniu przepadły między innymi: kamienny krąg Stonehenge w Wielkiej Brytanii, Wieża Eiffla w Paryżu, nowojorska Statua Wolności oraz słynny budynek opery w Sydney.
- Pierwszy, antyczny kanon wychodzi opatrzony nazwiskiem Kallimacha. Wierzymy temu autorytetowi. Natomiast teraz mamy plebiscyt, w którym istotnym elementem jest dostępność miejsc – mówiła na antenie PR filolog klasyczny Iwona Żółtowska. - Do jednego worka wrzucono najrozmaitszą jakość, co rozprasza człowieka, który chciałby w tym znaleźć jakiś motyw przewodni, sugestie, wzorzec piękna naszej epoki.
Posłuchaj audycji o starożytnych i współczesnych cudach świata.
mjm