- Potęga rodu Saudów narodziła się w XVIII wieku. Jeden z jego przedstawicieli, Muhammed ibn Saud był uczniem reformatora religijnego, twórcy wahhabizmu - mówiła orientalistka dr hab. Agata Nalborczyk, gość audycji Michała Żakowskiego i Jakuba Borysiaka z cyklu "Słuchaj świata". Posłuchaj audycji.
Wahhabizm postulował powrót do pierwotnej prostoty i surowości islamu i wyrzuceniu z religii obcych naleciałości. Muhammed szerzył wahhabizm i jednocześnie rozszerzał granice, tworząc państwo w krainie Nadżd, które przetrwało do 1887 roku. Wówczas to jego rodzina straciła władzę w wyniku buntu. Ród udał się na wygnanie, z którego powrócił dopiero w 1902 roku.
- W 1932 roku powstało państwo Arabia Saudyjska jako takie, ale jeszcze w latach 20. XX w. Saudom udało się pokonać haszymitów, którzy byli popierani przez Wielką Brytanię i zdobyć Al-Hidżaz, czyli teren, gdzie znajdują się święte miasta Mekka i Medyna, czyli kolebka islamu – wyjaśniała orientalistka.
Rozwój Arabii Saudyjskiej związany jest z odkryciem na jej terenie ropy naftowej w latach 30. XX wieku. Saudowie mieli świadomość, że jest to surowiec strategiczny, jednak brakowało im funduszy i technologii potrzebnych do wydobywania czarnego złota. Okazję wykorzystali Amerykanie: Franklin Delano Roosevelt zaproponował arabskiemu państwu pożyczkę. Tak zaczęła się trwająca do dziś współpraca ekonomiczna obu krajów.
Saudowie posiadają w kraju władzę absolutną. To oni dyktują prawo w oparciu o surowe reguły islamskie (ograniczenie praw kobiet, zakaz wyznania innej religii niż islam, stosowanie kar cielesnych i kary śmierci), oni też stanowią dużą część elit rządzących.
- Elity polityczne w Arabii Saudyjskiej nie są monolitem. W rodzinie królewskiej są ogromne tarcia – mówił drugi gość audycji dr Michał Michalak.
bm