Krwawe wesele paryskie
Córka króla Francji Henryka II i Katarzyny Medycejskiej przyszła na świat 14 marca 1553 roku. Żyła w czasach religijnych niepokojów, konfliktów pomiędzy katolikami a hugenotami. W 1570 roku zawarto pokój. Symbolicznym aktem pojednania miał być ślub katolickiej Małgorzaty z Henrykiem Burbonem, protestanckim księciem Nawarry i jednym z przywódców hugenotów.
Ceremonia miała miejsce 18 sierpnia 1572 roku w katedrze Notre-Dame w Paryżu. Sześć dni później doszło do rzezi w noc św. Bartłomieja. Z rozkazu rodziny królewskiej zamordowano przybyłą na wesele szlachtę hugenocką. Żołnierze królewskiej gwardii szwajcarskiej wraz z podburzonym ludem Paryża zabili w ciągu dwóch dni około trzech tysięcy osób.
Noc św. Bartłomieja - rzeź hugenotów
Największa miłośnica XVI wieku
Henryk, który ocalał dzięki pomocy Małgorzaty, uciekł do Nawarry, gdzie z powrotem przyjął protestantyzm. Zaś Margot, kontrolowana przez swojego brata króla Henryka III, stała się więźniem we własnym domu. Gdy w 1578 roku wreszcie pozwolono jej wrócić do męża, małżeństwo stało się przedmiotem licznych skandali. Pasmo kłótni i konfliktów, a także jawnych romansów skłoniły Margot do powrotu do Francji.
02:31 piękny i bestia, 12___150_04_iii_tr_1-22_102806611c56f0f4[00].mp3 Królowa Margot - audycja z cyklu "Piękny i bestia" . (PR, 22.04.2004)
"Paryż wart jest mszy"
Gdy konflikt religijny rozgorzał na nowo, żyjąca w osamotnieniu Małgorzata opowiedziała się za Ligą Katolicką. Po śmierci jej najmłodszego brata, Franciszka d’Alençon, prawowitym następcą tronu stał się książę Nawarry. Liga, nie zgadzając się na kandydaturę hugenota, forsowała Małgorzatę, jako pretendentkę do korony.
Król Henryk III, dowiedziawszy się o snutych planach, kazał uprowadzić Margot i zamordować w twierdzy Usson. Stało się jednak inaczej. Małgorzata za pomocą wiernych sobie wojsk opanowała zamek i stała się jego panią na następne osiemnaście lat.
W 1594 roku Henryk z Nawarry stwierdziwszy, że "Paryż wart jest mszy" przeszedł na katolicyzm i został królem Francji jako Henryk IV Burbon. Rozwiedziona Małgorzata w 1605 roku powróciła do Paryża, gdzie prowadziła rozwiązłe życie aż do śmierci.
mjm/im