Historia

Prof. Antoni Dudek: To było jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń w powojennej historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2021 05:47
O godz. 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.
Historyk Antoni Dudek
Historyk Antoni DudekFoto: PR

Rozmowa została nagrana w 2015 roku, w 35.rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

W ramach operacji "Azalia" siły porządkowe Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Wojska Polskiego zajęły obiekty Polskiego Radia i Telewizji oraz zablokowały w centrach telekomunikacyjnych połączenia krajowe i zagraniczne. Grupy milicjantów i funkcjonariuszy SB przystąpiły w ramach operacji o kryptonimie "Jodła" do internowania działaczy Solidarności i przywódców opozycji politycznej.

Stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982. Odwołano go dopiero 22 lipca 1983. Dokładna liczba osób, które w wyniku wprowadzenia stanu wojennego poniosły śmierć, nie jest znana. Przedstawiane listy ofiar liczą od kilkudziesięciu do ponad stu nazwisk. Nieznana pozostaje również liczba osób, które straciły w tym okresie zdrowie na skutek prześladowań, bicia w trakcie śledztwa czy też podczas demonstracji ulicznych.

im

Czytaj także

Historyk: WRON była grupą przestępczą o charakterze zbrojnym

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 21:50
- Głównym inspiratorem i inicjatorem Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego był Wojciech Jaruzelski. Otaczał się swoimi ludźmi, by mieć pełną kontrolę nad sytuacją. WRON nie było jednak konieczne do realizacji pełni władzy, bo ta i tak była w rękach Jaruzelskiego – powiedział w audycji Historia na Dziś Patryk Pleskot z IPN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Wojciech Polak o skazaniu generałów SB: to symboliczna sprawiedliwość

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 15:40
- Jakaś sprawiedliwość została wymierzona, a z drugiej strony jest gorycz, bo potrzeba było na to 11 lat. Są też rzesze innych oficerów, którzy także powinni ponieść odpowiedzialność - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Polak z IPN. Odniósł się do wyroku ws. b. generałów SB. Gościem audycji był też Stanisław Szukała, szef słupskiej "Solidarności".
rozwiń zwiń
Czytaj także

42 lata temu wprowadzono w Polsce stan wojenny

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2023 06:00
42 lata temu 13 grudnia wypadał w niedzielę. Tego dnia o godzinie 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował o wprowadzeniu na terenie całego kraju stanu wojennego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dr G. Majchrzak: Wojciech Jaruzelski był zwolennikiem rozwiązań siłowych

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 22:30
- Pierwszą osobą, która tuż po 5.00 rano dowiedziała się o wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego był prymas Józef Glemp. Powód był oczywisty, chodziło o zneutralizowanie Kościoła i odsunięcie w czasie walki z nim - mówił dr Grzegorz Majchrzak z IPN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stan wojenny w liczbach [INFOGRAFIKA]

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2023 05:55
Wojskowy zamach stanu przeprowadzony 13 grudnia 1981 roku przez Wojskową Radę Ocalenia Narodowego skutkował wyprowadzeniem na ulicę tysięcy milicjantów i żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pamiętajmy o tym, że zwyciężyliśmy". Tak o stanie wojennym mówił prezydent Lech Kaczyński

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2022 05:40
- To, co wydarzyło się 25 lat temu było potężnym ciosem, przekreśliło nasze nadzieje i wiarę milionów Polaków. Było niejako złamaniem kręgosłupa tej wspaniałej pokojowej rewolucji, jaką była "Solidarność". Było to ciosem ciężkim, ale "Solidarność" ten cios wytrzymała - mówił prezydent Lech Kaczyński w 25. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.
rozwiń zwiń